Answer:
radius of the cylinder is 5 units
The family car runs out of gas. You have to push it up the driveway into a service station. The ramp is 4 meters long and rises 0.10 meters. The car weighs 9000 N. You push with a force of 300N. How efficient is the ramp?
Answer:
Step-by-step explanation:
slope, m = 0.1m/4m = 0.025
Theoretical effort (ignoring friction) = 9000N * 0.025 = 225 N
actual effort = 300 N
efficiency
= potential energy out / actual energy in
= 225 N / 300 N = 0.75
Event A: Flipping heads on a coin
Event B: Rolling an odd number on a number cube
What is P(A and B)?
(Help this doesnt make any sense to me)
Answer:
1/4
Step-by-step explanation:
Add the probabilitys 1/2 plus 1/2 to get 1/4
Answer:
c
1/4
Step-by-step explanation:
Add the probabilitys 1/2 plus 1/2 to get 1/4
Need help ASAP pls I have 20 min
Answer:
x > - 8
Step-by-step explanation:
x + 5 > -3
x > - 8
What is the vertex of the quadratic function below?
y = 1/2x^2 + x. + 3
A. (-1,5)
B. (1/2,3)
C. (1,3)
D. (-1/,5/2)
Answer:
C
Step-by-step explanation:
Into the thick of it
Bab needs help please!
Answer:
V =282.6 in ^3
Step-by-step explanation:
The volume of a cylinder is
V = pi r^2 h
We know pi = 3.14 r= 3 and h =10
V = 3.14* 3^2 *10
V =282.6
Which numbers are divisible by 10?
A)635
B)950
C)953
Which of the following is the name of the point where the x-axis and y-axis intersect?
Answer:
The place where the x and y axis meet, is called the point of origin
Step-by-step explanation:
I need help with this question it’s about circle angle things it’s for my practice test
. Mr. Marcum bought 7 tickets to a puppet show and spent $40. He bought a combination of child tickets for $4 each and adult tickets for $10 each. How many of each ticket did he buy?
Answer:
Mr. Marcum bought 5 child tickets and 2 adult tickets.
Step-by-step explanation:
First, assume that Mr. Marcum bought either 7 tickets of child tickets or 7 tickets of adult tickets. I'm using 7 child tickets for this working.
If Mr. Marcum bought 7 child tickets,
total money spent = $4 * 7 = $28
This is not equal to $40 and there has to be more money spent.
We should also calculate the price difference between the adult ticket and the child ticket.
Price difference per ticket = $10 - $4 = $6
This means that if Mr. Marcum bought an adult instead of a child ticket, he would spend $6 more.
In this case, Mr. Marcum has to spend $40- $28 = $12 more.
Hence, the number of adult tickets replacing the child tickets is $12/$6 = 2.
The number of child tickets = 7 - 2 = 5
Helppppppppppppppppppp I’ll mark you brainlist don’t respond if you’re going to put something random I will report you :)
Answer:
-3, -13, -23, -33, -43
Step-by-step explanation:
An atithmetic sequence has a common difference between each term
in -3, -13, -23, -33, -43
the difference between terms is a constant -10
What is a correct first step in solving the inequality –4(3 – 5x)≥ –6x + 9?
–12 – 20x ≤ –6x + 9
–12 – 20x ≥ –6x + 9
–12 + 20x ≤ –6x + 9
–12 + 20x ≥ –6x + 9
Answer:
-12 +20x≥ -6x+9
Step-by-step explanation:
–4(3 – 5x)≥ –6x + 9
We want to distribute the negative 4
-12 +20x≥ -6x+9
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Joe buys a wrench online for $7.if shipping and handling are an additional 10% of the price, how much shipping and handling will joe pay?
Answer:
Joe will pay $0.70 in shipping and handling, and $7.70 in total.
Step-by-step explanation:
Multiply 7.00 by 0.10 to get 0.70, which is 10% of $7. You can add this to $7 to get the final price, if you need it.A Shopkeeper sold a book to customer at £1200 with 10% profit find the original price of the book
Step-by-step explanation:
Hope it helpful
Brainliest me please
10. What value of I would make the quadrilateral a parallelogram? Round your answer to the nearest tenth. E F 17.x - 29 12r - 8 H 8x + 17 G AO I = 4.2 B. x= 5.1 CO x = 7.5 D.O x = 6.3
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Math
===================================================
Work Shown:
If we want this figure to be a parallelogram, then the opposite sides EH and FG must be the same length.
Let's use that fact to solve for x.
EH = FG
17x-29 = 12x-8
17x-12x = -8+29
5x = 21
x = 21/5
x = 4.2; answer is choice A
------------
Extra info:
If x = 4.2, then,
EH = 17x-29 = 17*4.2-29 = 42.4FG = 12x-8 = 12*4.2-8 = 42.4Both EH and FG are 42.4 units long which helps confirm the answer.
3 more than 3 times a number is equal to 12 less than 6 times the number. what is the number?
1
5
12
18
Answer:
5
Step-by-step explanation:
3*5=15
15+3=18
and
6*5=30
30-12=18
The value of the unknown number is 5. The correct option is B.
What is an expression?The mathematical expression combines numerical variables and operations denoted by addition, subtraction, multiplication, and division signs.
Mathematical symbols can be used to represent numbers (constants), variables, operations, functions, brackets, punctuation, and grouping. They can also denote the logical syntax's operation order and other properties.
Given that 3 is more than 3 times a number is equal to 12 less than 6 times the number.
The value of the unknown number will be calculated as,
3n + 3 = 6n - 12
6n - 3n = 12 + 3
3n = 15
n = 5
To know more about an expression follow
https://brainly.com/question/723406
#SPJ2
The plane climbed 242 more feet at an angle of 2 degree. How much further did the plane travel to reach its maximum height?
244 is the answer
hope u like it
Find xy if x + y=3, x^2 + y^2 = 5
Answer:
mark me
Step-by-step explanation:
x+y=3
x=3-y
putting the value of x
in this
x²+y²=5
(3-y) ²+y²=5
9-6y+y²+y²=5
2y²-6y+9-5=0
2y²-6y+4=0
2y²-4y-2y+4=0
2y(y-2)-2(y-2)=0
(2y-2) (y-2) =0
2y-2=0 or y-2=0
y=1 or y=2
so x=2 or 1
so x×y=2×1 or 1×2=2
I HOPE THIS WILL HELP YOU MARK ME BRAINLIEST
Can yall help me, its really important
Answer:
It's B
Step-by-step explanation:
Answer:
send wellthat questions again
Beth will you help Andy with his algebra?
which punctuation mark is missing in the sentence?
A),
B)!
C)´
D)-
Answer:
A)
Step-by-step explanation:
mark me brainliest plzzzzzzz
I need help please………….
9514 1404 393
Answer:
$409.86
Step-by-step explanation:
The markup multiplies the cost by 1+65% = 1.65. The tax multiplies the marked-up cost by 1+8% = 1.08. Then the final cost of the tent is ...
($230×1.65)×1.08) = $409.86 . . . total cost
PLEASE HELP!! WILL GIVE BRAINLIEST!!
Answer:
Step-by-step explanation:
2100000 × (1.06)³= sorry I don't have a calculator but type that in.
The power 3 is for the years 2012 and 2015 as there is a 3 year gap. Hope that helps
Mrs. Smith paid $125 to have her hair colored and cut. If she tips her hairdresser 15% of her bill, how much was the tip? (pls include the steps)
Answer:
$18.75
Step-by-step explanation:
15% = 15/100
125 × 15/100
=1875/100
=18.75
Solve for X. Not drawn to scale
Answer:
[tex]x=4.02[/tex]
Step-by-step explanation:
The given triangle is a right triangle, this is indicated by the box around one of the angles, signifying that the angle is a (90) degree angle. Therefore, to solve this problem one must use trigonometric ratios. These ratios are used to describe the relationship between an angle and the sides in a right triangle.
[tex]sin(\theta)=\frac{opposite}{hypotenuse}\\\\cos(\theta)=\frac{adjacent}{hypotenuse}\\\\tan(\theta)=\frac{opposite}{adjacent}\\[/tex]
Bear in mind, the names of the sides of the triangle are relative to the angle that one uses to describe it in the triangle. Therefore the (opposite) and (adjacent) sides will change depending on the angle one chooses to look at it from.
In this case, one is given the length of the side opposite the given angle. One is asked to find the measure of the side adjacent to the angle. Therefore, it would make the most sense to use the tangent (tan) ratio.
[tex]tan(\theta)=\frac{opposite}{adjacent}[/tex]
Substitute,
[tex]tan(20)=\frac{9}{x}[/tex]
Manipulate the equation such that it is solved for (x),
[tex]x=\frac{9}{tan(20)}[/tex]
Solve,
[tex]x=4.02[/tex]
How to solve this
Sin^4a - cos^4a
Answer:
The answer is (-sin(cos^4a(x)))^4a
What are the domain and range of the function below?
Answer:
domain = 0 < x < infinity / range = y < 4
Step-by-step explanation:
The watermelon that weighed 12 pounds cost $5.76 what was the cost per ounce of the watermelon? A. $0.48  B. $0.36 C. $0.03 D. $0.02
Answer:
the answer is A. 0.48 $
Step-by-step explanation:
the price of ounce of the watermelon is :
[tex] \frac{5.76}{12} = 0.48 \: [/tex]
Mariano is standing at the top of a hill when he kicks a soccer ball up into the air. The height of the hill is h feet, and the ball is kicked with an initial velocity of v feet per second. The height of the ball above the bottom of the hill after t seconds is given by the polynomial –16t2 + vt + h. Find the height of the ball after 2 seconds if it was kicked from the top of a 60 foot tall hill at 84 feet per second.
The height of the ball after 2 seconds is 100 feet.
What is the height function?
A height function exists as a function that quantifies the intricacy of mathematical objects. The height of an object, h(t), exists defined by the formula [tex]-16 t^{2}[/tex] + vt + h.
Given: Let, the polynomial equation be [tex]-16 t^{2}[/tex] + vt + h
h = 20 ft and v = 72 ft/s
y = [tex]-16 t^{2}[/tex] + 72t + 20
To estimate the height of the ball after 2 seconds
substitute the value of t = 2, then
y = -16 [tex]\times[/tex] 4 + 72 [tex]\times[/tex] 2 + 20
= -64 + 144 + 20
= 100 feet
The height of the ball after 2 seconds is 100 feet.
To learn more about the height of the object
https://brainly.com/question/1509315
#SPJ2
Find x. Round your answer to the nearest tenth of a degree.
Answer:
60.9º
Step-by-step explanation:
tan = opp/adj
tanX = 45/25
X = arctan 45/25
use calculator
X = 60.945395900922855
Rounded
60.9º
2 1/2 mi = blank feet
solve for b (exact values) i got 2 sqrt 3 / 3 = b but i’m not sure if it’s right :(
Answer:
tan30°= opp÷adj = b÷1/2 =0.577=b÷0.5 then, b=0.2885