Answer:
A 5.5% = 5400 B 5% = 1800
Step-by-step explanation:
A + B = 7200
A * 0.055 + B * 0.05 = $387
A = 7200 - B
(7200 - B)*0.055 + B*0.05 = 387
396 - 0.055B + 0.05B = 387
396 - 0.005B = 387
0.005B = 9
B = 1800
A = 7200 - B = 7200 - 1800
A = 5400
An urn contains three white and four red chips. Each time we draw a chip, we look at its color. If it is red, we replace it along with two new red chips, and if it is white, we replace it along with three new white chips. What is the probability that, in successive drawing of chips, the colors of the rst four chips alternate?
Answer:
The probability that, in successive drawing of chips, the colors of the first four chips alternate = 0.0751
Step-by-step explanation:
Step 1:
The probability that, in successive drawing of chips, the colors of the first four chips alternate, can occur in two ways: RED-WHITE-RED-WHITE (RWRW) or WHITE-RED-WHITE-RED (WRWR).
Step 2:
Given that an urn contains three white and four red chips and that each time we draw a chip, we look at its color. If it is red, we replace it along with two new red chips, and if it is white, we replace it along with three new white chips.
Probability of RWRW is given as follows:
Probabilty of the first being a red = 4/7
Probability of the next being a white = 3/9 = 1/3
Probability of the next being a red = 6/12 = 1/2
Probability of the next being a white = 6/14 = 3/7
Thus, probability of RWRW = 4/7 × 1/3 × 1/2 × 3/7 = 0.0408
Probability of WRWR is given as follows:
Probabilty of the first being a white = 3/7
Probability of the next being a white = 4/10 =2/5
Probability of the next being a red = 6/12 = 1/2
Probability of the next being a white = 6/15 = 2/5
Thus, probability of WRWR = 3/7 × 2/5 × 1/2 × 2/5 = 0.0343
Step 3:
Probability of RWRW or WRWR = 0.0408 + 0.0343 = 0.0751
Therefore, the probability that, in successive drawing of chips, the colors of the first four chips alternate = 0.0751
On a coordinate map of the school cultural festival, the information booth is located at (4,5). The ticket booth is located 4 units north of the information booth. What ordered pair represents the location of the ticket booth? A-(0,5), B-(8,5), C-(4,9), D-(4,1)
Answer:
B.
Step-by-step explanation:
please help i need it!!!
Answer:
9
Step-by-step explanation:
Answer:
y = - x + 9
Step-by-step explanation:
The equation of a line in slope- intercept form is
y = mx + c ( m is the slope and c the y- intercept )
Calculate m using the slope formula
m = [tex]\frac{y_{2}-y_{1} }{x_{2}-x_{1} }[/tex]
with (x₁, y₁ ) = (0, 9) and (x₂, y₂ ) = (9, 0) ← 2 points on the line
m = [tex]\frac{0-9}{9-0}[/tex] = [tex]\frac{-9}{9}[/tex] = - 1
The line crosses the y- axis at (0, 9 ) ⇒ c = 9
y = - x + 9 ← equation of line
Can someone help me please
Answer:
20 cashiers
Step-by-step explanation:
There is 10 boxes. Each cashier is given 1/2 of one box.
10 multiplied by 2 (which is 20) gives you the amount of cashiers since each one is given one half and there is 20 one halfs in 10.
calculate the volume of each cone. Use 3.14 for π. Round the answer to the nearest hundredth is necessary.
Answer:
V = 29.31 cm^3
Step-by-step explanation:
The volume of a cone is given by
V = 1/3 pi r^2 h
V = 1/3 (3.14) (2)^2 (7)
V =29.30666
Rounding to the nearest hundredth
V = 29.31 cm^3
How do I solve -4x > 50
Answer:
Hi, there your answer is [tex]x<\frac{-25}{2}[/tex]
Step-by-step explanation:
Step 1: Divide both sides by 4.
-4x /-4 > 50 /-4
x> -25 /2
Hope this Helps :)
What is the explicit formula of the geometric sequence? 5,-15,45,-135
Answer:
Tn=a(-3)^(n-1)
where a is first term and n is number of terms
Step-by-step explanation:
r=-3
5. Today, everything at a store is on sale. The store offers a 20% discount.
a. The regular price of a T-shirt is $18. What is the discount price?
b. If the regular price of an item is x dollars, what is the discount price in dollars?
C. The discount price of a hat is $18. What is the regular price?
Answer:
Step-by-step explanation:
20% = 20/100 = 0.2
The amount you need to pay for a T shirt is
Cost = original amount(100% - 20%)
Original amount = 18
100% - 20% = 80%
80% = 80 / 100 = 0.8
What this means is that you will pay 80% of the original cost.
Cost = 18*0.8
Cost = $14.40
Part B
Cost = 0.8 * x
Part C
Selling price = 0.8*Original Cost
Selling price = 18
18 = 0.8 * x
18/0.8 = x
x = 22.5
The original price was $22.50
Helppppppppppppppppp
The perimeter of a rectangle is 64 cm. The length is 15 cm, how wide is rectangle?
Answer:
17 cm
Step-by-step explanation:
Rectangle perimeter: length*2 + width*2
Substitute width with "x".
Length is given as 15 cm
Perimeter is given as 64 cm
Plug in the values and solve for x.
64 = 2*15 + 2x
64 = 30+2x
2x = 34
x = 17
so width is 17 cm
Lia can rent a van for either $90 per day with unlimited mileage or $50 per day with 250 free miles and an extra 25¢ for each mile over 250. For what number of miles traveled in one day would the unlimited mileage plan save Lia money? (Show work)
9514 1404 393
Answer:
more than 410
Step-by-step explanation:
For x miles, the second plan costs ...
p2 = 50 +0.25(x -250)
For the first plan to be cheaper requires ...
p1 < p2
90 < 50 +0.25(x -250)
40 < 0.25(x -250) . . . . . . subtract 50
160 < x -250 . . . . . . . divide by 0.25
410 < x . . . . . . . . . add 250
For more than 410 miles in one day, the unlimited plan would save money.
According to the table below, what is the probability that the grade of a student chosen at random will be a B or higher? Grade A B с D F 4 Probability 2 35 3 35 17 35 9 35 35 3 OA. B. 7 Oc. VIN O D. / SUBMIT
Answer:
1 / 7
Step-by-step explanation:
Given the distribution above :
P(grade B or higher) can be defined explicitly as :
P(Grade A) + P(Grade B)
P(grade A) = 2/35
P(Grade B) = 3 / 35
Hence,
P(Grade B or higher) = 2/35 + 3/35 = 5/35 = 1/7
If the distance from C to C’ is 8 and the scale factor is 5. What is the distance from A to C?
A. 8/5
B. 5/8
C. 10
D. 2
I NEED HELP!! THIS MY FINAL!
Answer:
13.5
18.1
72.2
12.8
6,2
66.1
49.1
14
31.8
Step-by-step explanation:
In solving this question, remember the annotation SOHCAHTOA
1. We are given the value of the hypotenuse and we are to determine the value of the adjacent side. COS would be used to determine this value
Cos 26 = Adjacent / hypotenuse
cos 26 = x / 15
x / 15 =0.8988
x = 15 x 0.8988 = 13.5
2. We are given the value of the hypotenuse and we are to determine the value of the opposite side. SIN would be used to determine this value
Sin = opposite / hypotenuse
sin 49 = x / 24
0.7547 = x / 24
x = 0.7547 x 24
x = 18.1
3. We are given the value of the opposite side and we are to determine the value of the adjacent side. TAN would be used to determine this value
Tan = opposite / adjacent
tan 14 = 18 /x
18 / 0.2493 = 72.2
4. We are given the value of the adjacent and we are to determine the value of the hypotenuse side. COS would be used to determine this value
cos 67 = opposite / hypotenuse
0.3907 = 5/x
x =5/ 0.3907 = 12.8
to determine the missing angle
7. tan^-1 = opposite / adjacent
8. cos^-1 = adjacent / hypotenuse
9 = sin^-1 = opposite / hyotensue
What is the domain of the function y= sqrt x
- infinity < x< infinity
0
0
1 x
Step-by-step explanation:
I don't see really the actual answer options (you made a bad copy here).
so, I can only tell you what it is in my own terms and you need to associate to the actual answer option.
based on real numbers (not complex or imaginary) we cannot use the square root function on negative numbers.
the domain defined what values can be used for x.
so,
0<= x < +infinity
Answer: c
Step-by-step explanation: just took it
What is the scale factor from Polygon A to Polygon B? Explain your reasoning.
B Find the missing length of each side marked with ? in Polygon B.
C Determine the measure of each angle marked with ? in Polygon A.
Answer:
for the lengths, just double the numbrrs
1.5 -> 3
2.5 -> 5
bc the scale factor is two (the upper edge is given)
the angles are just the same, no matter the zoom factor
There are two polygons where B is greater than A.
One side in polygon A has a length of 2.5 and the corresponding length in polygon B is 5.
So, the scale factor is
[tex]\dfrac{5}{2.5}=2[/tex]
So, the missing sides in polygon B are
[tex]1.5\times2=3[/tex]
[tex]2.5\times 2=5[/tex]
The angles in polygon A will be the same as B as all the sides of the polygon have changed according to the scale factor.
So, the missing sides in polygon B are 3 and 5, and the angles in polygon A are [tex]53^{\circ}[/tex] and [tex]82^{\circ}[/tex].
Learn more:
https://brainly.com/question/16315840
https://brainly.com/question/13156698
what type of angle is this?
Answer:
obtuse angle
Step-by-step explanation:
Tiana's birthday party costs $2 for every guest she invites. How many guests can there be,
at most, if Tiana can afford to spend a total of $8 on her birthday party?
guests
Answer:
ok so if it cost 2 dollars per guest here what that would look like
1 guest:2$
2 guest:4$
3 guest:6$
4 guest:8$
so she can invite 8 guest
Answer:
4 guest
Step-by-step explanation:
2 dollars for every guest and the budget is $8 so, $2 x 4 guest meets the budget of $8
Given the Cos(x) = -2/3, then the Sec(x) = ?
What is the answer
Answer:
[tex]sec x = - \frac{3}{2}[/tex]
Step-by-step explanation:
[tex]cos x = \frac{-2}{3}\\\\sec x = \frac{1}{cosx}\\\\Therefore, sec x = \frac{3}{-2} = \frac{-3}{2}[/tex]
Answer:
sec x = -3/2
Step-by-step explanation:
sec = 1/cos
sec x = 1 / (-2/3)
sec x = -3/2
What is the slope of the line that contains the points (-2, 2) and (3, 4)?
O A.
-
5
2
B.
UIN
O c.
O D.
Answer:
2/5
Step-by-step explanation:
(-2 , 2) = (x1 , x2)
(3 , 4) = (x2 , y2)
slope = y2 - y1/x2 - x1
=4 - 2/3 - (-2)
=2/3+2
=2/5
Can someone please help me?
Answer:
C
625
Step-by-step explanation:
We must first find the length of the side
So remember that the area of a square is side squared
So to find the length of the side we square root A
Since the perimeter of a square is 4 times the side we end up with 4square root(A)
And the whole thing must equal less than 100
So its C
Practice adding and subtracting decimals. Assignment Which of the equations below have the decimals aligned correctly? Check all that apply 6.71 3.012 + 4.21 12.315 - 0.129 32.002 12.32 + 1.40
Answer:
Step-by-step explanation:
If m<4 = 108 , what is the measure of <6
Answer:
also 108°
2, 4, 6 and 8 are the angles
an the other group of same angles is 1, 3, 5 and 5
What is the next number in the sequence?
3,12, 21, 30,?
A. 39
B. 33
C. 51
D. 42
Maria is planting a row of flowers in a bed 28 feet long. The instructions say to space the plants 1 foot apart, allowing room for 28 flowers. The flowers come in flats containing 6 plants per flat.
How many flats will she need?
How many plants will she have left over?
Answer:
She will need 5 flats.
She will have 2 plants left over.
Step-by-step explanation:
Since she needs 28 flowers and there are 6 flowers in each plant.
To find the number of flats she needs simply divide 28 by 6
=28/6
=4.67
=Rounding off we get 5
Now we know that she need 5 flats so 5 flats will contain 5*6= 30 flowers total.
Since she has space for 28 flowers only the remainder will be;
30-28=2
Therefore she will have 2 plants leftover.
pls help me solve this questionnnnn
9514 1404 393
Answer:
arc BC = 60°m∠ADC = 60°m∠AEB = 105°m∠ADP = 45°m∠P = 60°Step-by-step explanation:
The sum of arcs of a circle is 360°. The given conditions tell us arc BC ≅ arc AB, so the four arcs of the circle have ratios ...
CB : BA : AD : DC = 2 : 2 : 3 : 5
The sum of ratio units is 2+2+3+5 = 12, so each one stands for 360°/12 = 30°. Then the arc lengths are ...
arc BC = arc BA = 60° . . . . 2 ratio units each
arc AD = 90° . . . . . . . . . . . . 3 ratio units
arc DC = 150° . . . . . . . . . . . .5 ratio units
The inscribed angles are half the measure of the intercepted arcs:
∠ADC = (1/2) arc AC = 1/2(120°) = 60°
∠ADP = 1/2 arc AD = 1/2(90°) = 45°
The angles at E are half the sum of the measures of the intercepted arcs.
∠AEB = (arc AB + arc CD)/2 = (60° +150°)/2 = 105°
Angle P is half the difference of the intercepted arcs.
∠P = (arc BD -arc AD)/2 = (210° -90°)/2 = 120°/2 = 60°
__
In summary, ...
arc BC = 60°
m∠ADC = 60°
m∠AEB = 105°
m∠ADP = 45°
m∠P = 60°
The y-coordinate if you move five units up from the ordered pair (22, 23)
Hi there!
»»————- ★ ————-««
I believe your answer is:
28.
»»————- ★ ————-««
Here’s why:
A translation rule can be used to find the result of the point after it's found 5 units above.⸻⸻⸻⸻
[tex]\boxed{(x,y) \rightarrow (x, y + 5)}[/tex]
⸻⸻⸻⸻
[tex]\boxed{\text{Applying the translation rule to the point:}}\\\\(22, 23) \rightarrow (22, 23 + 5)\rightarrow(22,\boxed{28})[/tex]
⸻⸻⸻⸻
»»————- ★ ————-««
Hope this helps you. I apologize if it’s incorrect.
Find the greatest common factor of the following monomials:
20m
8m5
Answer:
To find the greatest common factor (GCF) between monomials, take each monomial and write it's prime factorization. Then, identify the factors common to each monomial and multiply those common factors together. Bam! The GCF!
Step-by-step explanation:
20 m
thank me later
2x2 - 4x+6 = 0 is not in general form.
1. True
2. False
Answer:
True
Step-by-step explanation:
This question is related to which chapter.
I mean what type.
Pineapples are on sale for $2 each, but customers can buy no more than 5 at
this price.
For pineapples bought at the sale price, the total cost, y, is directly
proportional to the number bought, x. This function can be modeled by y = 2x.
What is the domain of the function in this situation?
A. {0, 2, 4, 6, 8, 10)
B. All positive numbers, x > 0
O C. {0, 1,2,3,4,5)
D. {0, 1, 2, 3, 4, ...}
9514 1404 393
Answer:
C. {0,1,2,3,4,5)
Step-by-step explanation:
The domain of the function is the possible numbers of pineapples that could be bought at the indicated price. That will be a non-negative integer less than or equal to 5:
{0, 1, 2, 3, 4, 5)