X-9=13 what should be done to solve the following equation
Answer:
X=22
Step-by-step explanation:
add 9 to both sides
X-9+9=13+9
X=22
6% of 35000 is equal to:
Step-by-step explanation:
6% of 35000
6/100×35000
=2100
hope it helps you
Step-by-step explanation:2100
Carlos bought 4 pounds of carrots.
How many ounces of carrots did he buy?
Carlos bought ounces of carrots.
Answer:
64 ounces of carrots
Step-by-step explanation:
4×16=64
Answer:
64 ounces
Step-by-step explanation:
There are 16 ounces in 1 pound.
If you know that 16 ounces is 1 pound, then you know that 4 pounds must be 16 * 4.
16 * 4 = 64 ounces
Challenge: Solve x+3y=-6 for x. Then use your value for x to solve for y.
X=
Y=
Answer:
X = -6 - 3y
Y = -1
Step-by-step explanation: Solve for X first using basic algebra. Plug in X vaalue to original equation and solve. -6 - 3y + 3y = -6. Solve by adding 6 to both sides of the equation and dividing -3y by 3y.
simplify 10 + 8k + 2
Answer:
12+8k
Step-by-step explanation:
I can start by combining the like terms in the equation which is 10 and 2. 10+2=12. My final answer would be 12+8k because 8k and 12 are not like terms so I cannot proceed in this case and leave it as my answer.
PLEASE HELP!!! I tried everything from dividing, adding, subtracting, multiplying, you name it but I can not seem to get the correct answer. How do I solve this problem?
Answer:
320
Step-by-step explanation:
LENGTH=40
WIDTH/BREADTH=80
AREA=LXB
=80X40=320
HOPE THIS HELPS YOU.
9514 1404 393
Answer:
244 tiles
Step-by-step explanation:
These "border" problems can be a little tricky.
The tiles are 1 ft square, so an integer number of them fit along each of the sides. The 40-ft side will take 40 tiles for its border, and the 80-ft side will take 80 tiles.
The total number of tiles along each of the four sides is ...
40 + 80 + 40 + 80 = 240 . . . tiles
However, there is also a tile in each of the corners. There are 4 of those, so the total number of tiles surrounding the pool is ...
240 +4 = 244 tiles
__
Alternate solution
For a border of width w, the outside area of the pool plus the border is ...
A = LW = (80 +2w)(40 +2w) = 80·40 +240w +4w²
The area of the pool is ...
A = LW = (80)(40) = 80·40
Subtracting the area of the pool from the total area including the border gives ...
border area = (80·40 +240w +4w²) -(80·40) = 240w +4w²
We know the width of the border is 1 foot, so w=1 and the border area is ...
border area = 240·1 +4·1² = 244 . . . . square feet
Each tile is 1 square foot, so 244 tiles are needed for the border.
_____
It can help to draw yourself a diagram. It can also help to make a small model using blocks, Scrabble tiles, Legos, jigsaw puzzle pieces, squares cut from paper, or even coins (pennies). Anything that will give you an idea of how to count the tiles required to make a border can be helpful.
Please help!!
Need to get this done
Given:
Segment AD is perpendicular to segment BC.
D is the midpoint of segment BC.
To prove:
[tex]\Delta BDA\cong \Delta CDA[/tex]
Solution:
The two column proof is shown below:
Statements Reasons
1. [tex]\overline{AD}\perp \overline{BC}[/tex], D is the midpoint of [tex]\overline{BC}[/tex] 1. Given
2. [tex]\overline{BD}\cong \overline{CD}[/tex] 2. Definition of midpoint
3. [tex]m\angle ADB=90^\circ \text{ and }m\angle ADC=90^\circ[/tex] 3. Definition of perpendicular lines
4. [tex]m\angle ADB=m\angle ADC[/tex] 4. Substitution
5. [tex]m\angle ADB\cong m\angle ADC[/tex] 5. Definition of congruence
6. [tex]\overline{AD}\cong \overline{AD}[/tex] 6. Reflexive property
7. [tex]\Delta BDA\cong \Delta CDA[/tex] 7. SAS congruence postulate
Hence proved.
the rectangle prism below has a volume of 464 3/4 cubic meters. a- write an equation that could be used to find the length of the prism b- find the length, show your work.
PLEASE HELP!!
Answer:
ok
Step-by-step explanation:
please mark me brainleast
Find the indicated measure HELP!
Use y = mx + b to determine the equation of a line with a slope -5, passing through the point (-2,4).
Answer:
[tex]y=-5x-6[/tex]
Step-by-step explanation:
Hi there!
In [tex]y=mx+b[/tex], m is the slope of the line and b is the y-intercept (the value of y when x is 0). y and x remain the same but m and b are replaced with numbers.
Given that the slope is -5, plug it into [tex]y=mx+b[/tex]:
[tex]y=-5x+b[/tex]
Now, to solve for b, plug in the given point (-2,4):
[tex]4=-5(-2)+b\\4=10+b[/tex]
Subtract 10 from both sides to isolate b:
[tex]4-10=10+b-10\\-6=b[/tex]
Therefore, the y-intercept of this line is -6. Plug this back into [tex]y=-5x+b[/tex] as b:
[tex]y=-5x-6[/tex]
I hope this helps!
How do I find LN? On the line segment
Here are two datasets: Dataset A: 64 65 66 68 70 71 72 Dataset B: 64 65 66 68 70 71 720 For dataset A, the mean and median are 68. Looking at dataset B, notice that all of the observations except the last one are close together. Which measure will be affected by this last observation in dataset B
Answer:
Mean will be affected.
Step-by-step explanation:
The mean value of the data set will be affected as it depends on the magnitude of data points and not its position. The median however will not change since it depends on the relative position of data points.
I need help asap please!!!!
Answer:
Step-by-step explanation:
angle P=angle R(being vertically opposite angle)
angle P=38 degree
angle P + angle Q=180 degree(given they are supplementary angles)
38 + angle Q=180
angle Q=180-38
angle Q=142 degree
Evaluate the expression for a = 3 b = 4 c = 6
a³ - ( b + c ) =
[tex]\boxed{17}[/tex] ✅
[tex]\large\mathfrak{{\pmb{\underline{\red{Step-by-step\:explanation}}{\orange{:}}}}}[/tex]
Substituting the values of a, b and c in the expression, we have
[tex] {a}^{3} - (b + c) \\ = ( {3})^{3} - (4 + 6) \\ = (3 \times 3 \times 3) - (10) \\ = 27 - 10 \\ = 17[/tex]
[tex]\large\mathfrak{{\pmb{\underline{\orange{Happy\:learning }}{\orange{!}}}}}[/tex]
Answer:
17 ( See image below:)
Step-by-step explanation:
you substitute what a is which is 3
then b=4
then c=6
so
3^3-(4+6)
What are the 4 steps to solving an equation?
Answer:
Adding, Substracting, multiplication and division. If you add the same number to both sides of an equation, both sides will remain equal.
Step-by-step explanation:
To determine if the amount of money spent on alcohol increases as the semester continues, the same individuals were surveyed in August and in November. The amount that they spent on alcoholic beverages over one weekend in each of the months was compared. In this problem, we want to make inferences about:
Options for the question:
a. one mean
b. comparing means from dependent samples
c. comparing means from 2 independent samples
d. one proportion e. comparing proportions from 2 independent samples
f. comparing proportions from dependent samples
Answer:
b. comparing means from dependent samples
Explanation:
The samples are dependent as same individuals are sampled over the months(August and November). Therefore individuals sampled in August will likely show some of the same traits in November. Also we are comparing means since we are working with mean of alcohol consumed for each period and then comparing with another period/months.
I'm kinda lost here, what do I do when the quadrant is given? CanI have some of these solved at least with steps?
Answer:
See Explaination
Step-by-step explanation:
According To Question
In Quadrant-1 (0* to 90*) ( All the Trignometry Functions are Positive )In Quadrant-2 (90* to 180*) (Only Sine & Cosecant are Positive)In Quadrant-3 (180* to 270*) (Only Tangent & Cotangent Are Positive)In Quadrant-4 (270* to 360*) ( Only Cosine & Secant Are Positive)(Diagram, Please Find In Attachment)
Question 38 . Cos ∅ = 12/13 ∅ in Quadrant-4(Where only Cos & Sec are Positive all other Functions Are Negative in this Quadrant)
Now ∅ Represent a Right Angle Triangle with Base=12 Perpendicular=5 & Hypothenese=13
other Five Trignometry Functions Are as FollowSin∅ = -5/13 , Cosec∅=-13/5 , Tan∅=-5/12 , Cot∅=-12/5 & Sec∅=13/12
Question 39 . SinX=-3/4 X Lies in Quadrant-3(Where only Tan & Cot are Positive all other Functions Are Negative in this Quadrant)
Now For Other Trignometry FunctionsFind By Using Basic Formulas
[tex]SinX^{2}+CosX^{2}=1[/tex] ↔ Put Value of Sin∅=-3/4
We get CosX= ±[tex]\frac{\sqrt{5} }{4}[/tex] (but X Lies in Quadrant-3 Where Cosine Is Negative , So Neglect CosX= +[tex]\frac{\sqrt{5} }{4}[/tex])
So CosX= -[tex]\frac{\sqrt{5} }{4}[/tex] ...... now you get the point . All Questions Will Solve like This .
identify EFG
Answer Options:
= 45
= 35
= 22.5
=27.5
Answer:
22.5
Step-by-step explanation:
Inscribed Angle =1/2 Intercepted Arc
F = 1/2 (45)
<F = 22.5
witch of the following theroms verifies that def =xyz
Answer:
C. AA
Step-by-step explanation:
AA or angle - angle similarity is a principal which states that if triangles have two congruent sets of angles, then they are similar.
solve it plssssssssssssss
Answer:
The area of the living room is 20x20 or 400 square feet
the area of the dining room is 15x10 or 150 square fee
The sum of the areas of the two rooms is 400+150 or 550 square feet of carpeting
Hope that helps :)
Have a wonderful day!
Answer:
the area of the living room is 20 x 20 or 400 square feet the area of the dining room is 10 x 15 or 150 square feet the sum of the two rooms is 400 + 150 or 550 square feet of carpeting
Step-by-step explanation:
Area of a rectangle is 272.4 m if the length is 15 m what is the perimeter of the rectangle
Answer:
66.32
Step-by-step explanation:
Hello!
[tex]\large\boxed{66.32 m}[/tex]
We are given the area, so we can solve for the width given the length:
A = l × w
Thus:
272.4 = 15 × w
w = 18.16 m
The perimeter of a rectangle can be calculated using this equation:
P = 2l + 2w
Therefore:
P = 2(15) + 2(18.16)
P = 30 + 36.32 = 66.32m
show ur solving steps please
Answer:
Angle BAC corresponds with side length BC
Side length AC will correspond with angle ABC
Step-by-step explanation:
In a triangle, the side length will correspond to the angle opposite it and vice versa.
That is, the side length opposite angle A corresponds to the side of Angle A
Hence, in the triangle given above ;
Angle BAC corresponds with side length BC, because BC is opposite BAC
Side length AC will correspond with angle ABC, because AC is directly opposite angle ABC.
Please help is for now
Answer:
[tex]2[/tex]
Step-by-step explanation:
Given:
[tex]-2(1-4x)=3x+8[/tex]
Let's distribute the parenthesis
[tex]-2+8x=3x+8[/tex]
Let's subtract [tex]-3x[/tex] from both sides
[tex]-2+5x=8[/tex]
Let's add [tex]2[/tex] to both sides
[tex]5x=10[/tex]
Now, let's divide both sides by [tex]5[/tex] to get [tex]x[/tex] alone
[tex]x=2[/tex]
Hope this is helpful
Step-by-step explanation:
How to solve your problem
−2(1−4)=3+8
-2(1-4x)=3x+8−2(1−4x)=3x+8
Solve
1)
Rearrange terms
−2(1−4)=3+8
-2({\color{#c92786}{1-4x}})=3x+8−2(1−4x)=3x+8
−2(−4+1)=3+8
-2({\color{#c92786}{-4x+1}})=3x+8−2(−4x+1)=3x+8
2)
Distribute
−2(−4+1)=3+8
{\color{#c92786}{-2(-4x+1)}}=3x+8−2(−4x+1)=3x+8
8−2=3+8
{\color{#c92786}{8x-2}}=3x+88x−2=3x+8
3)
Add
2
22
to both sides of the equation
8−2=3+8
8x-2=3x+88x−2=3x+8
8−2+2=3+8+2
8x-2+{\color{#c92786}{2}}=3x+8+{\color{#c92786}{2}}8x−2+2=3x+8+2
4)
Simplify
Add the numbers
Add the numbers
8=3+10
8x=3x+108x=3x+10
5)
Subtract
3
3x3x
from both sides of the equation
8=3+10
8x=3x+108x=3x+10
8−3=3+10−3
8x{\color{#c92786}{-3x}}=3x+10{\color{#c92786}{-3x}}8x−3x=3x+10−3x
6)
Simplify
Combine like terms
Combine like terms
5=10
5x=105x=10
7)
Divide both sides of the equation by the same term
5=10
5x=105x=10
55=105
\frac{5x}{{\color{#c92786}{5}}}=\frac{10}{{\color{#c92786}{5}}}55x=510
8)
Simplify
Cancel terms that are in both the numerator and denominator
A student records the repair cost for 13 randomly selected TVs. A sample mean of $72.19 and standard deviation of $15.88 are subsequently computed. Determine the 98% confidence interval for the mean repair cost for the TVs. Assume the population is approximately normal.
Answer:
(60.382 ; 83.998)
Step-by-step explanation:
The confidence interval is given as :
Mean ± Margin of error
Mean = 72.19
The margin of error is : Tcritical * s/√n
n = 13 ; s = 15.88
Tcritical at 98%, df = 13-1 = 12 = 2.681
Margin of Error = 2.681 * 15.88/√13 = 11.808
Confidence interval = 72.19 ± 11.808
(60.382 ; 83.998)
is this table proportional or non-proportional?
Answer:
Proportional
Step-by-step explanation:
Proportional functions can be written as [tex]y=kx[/tex], where [tex]k[/tex] is some constant of proportionality. Plugging in (x,y) pair into this function will yield a constant of proportionally of [tex]k=\frac{3}{2}[/tex] and since this constant is maintained through all the coordinate pairs in the table, the table is proportional.
» Choose ALL the lines of symmetry for the shape.
Answer:
the first one , one below it and the one beside the one below it
Step-by-step explanation:
Answer:
sorry I don't Know
Find the area of the bedroom with the shape shown in the figure, in square feet. A) 67 ft2 B) 106 ft2 C) 506 ft2 D) 548 ft2
Answer:
[tex] \large{ \tt{❃ \: EXPLANATION }}: [/tex]
Firstly , See the attached picture! :) I splitted the provided figure into two rectangles i.e namely small rectangle & big rectangle ![tex] \large{ \tt{❁ \: LET'S \: START}} : [/tex]
Find out the area of small rectangle having length of 14 ft & width of 12 ft :[tex] \large{ \tt{ ↦ AREA\: OF \: SMALL \: RECTANGLE= L \times W = 14 \times 12 = \boxed{ \tt{168 \: {ft}^{2} }}}}[/tex]
Find out the area of big rectangle having length of 20 ft and width of 19 ft :[tex] \large{ \tt{↦AREA \: OF \: BIG \: RECTANGLE = L \times W = 20 \times 19 = \boxed{ \tt{380 \: {ft}^{2} }}}}[/tex]
Now , Add the area of small rectangle & area of big rectangle :[tex] \large{ \tt{☄ \:TOTAL \: AREA = AREA \: OF \: SMALL \: RECTANGLE + AREA \: OF \: BIG \: RECTANGLE}}[/tex]
[tex] \large{ \tt{⇢168 \: {ft}^{2} + 380 \: {ft}^{2} }}[/tex]
[tex]⇢ \boxed {\boxed{ \large{ \tt{548 \: {ft}^{2} }}}}[/tex]
[tex] \large{ \boxed{ \tt{⇝ \: OUR\: FINAL\: ANSWER : \boxed{\underline{ \tt{D. \: 548 \: {ft}^{2} }}}}}}[/tex]✺ WORK HARD! So that tommorrow , your parents can be recognized by your name!♡Hope I helped! ツ
☼Have a wonderful day / evening !☃
# StayInAndExplore !☂
▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁▁
Select the correct answer.
What is the solution for x in the equation?
-3x + 7x − 8 = 34 + 9x − 2
A.
B.
C.
D.
Answer:
-8
Step-by-step explanation:
-3x + 7x - 8 = 34 + 9x - 2
-3x + 7x - 9x = 34 - 2 + 8
-5x = 40|: (-5)
x = -8
[tex]{ \bf{ \underbrace{ The\:value\:of\:x\:is\:-8.}}}[/tex]
[tex]\large\mathfrak{{\pmb{\underline{\red{Step-by-step\:explanation}}{\orange{:}}}}}[/tex]
[tex] - 3x + 7x - 8 = 34 + 9x - 2 \\ ⇢ 4x - 9x = 32 + 8 \\ ⇢ - 5x = 40 \\ ⇢ x = \frac{40}{ - 5} \\ ⇢ x = - 8[/tex]
[tex]{ \bf{ \underbrace{To\:verify :}}}[/tex]
[tex] - 3x + 7x - 8 = 34 + 9x - 2 \\ ⇢ - 3 \times - 8 + 7 \times - 8 - 8 = 34 + 9 \times - 8 - 2 \\ ⇢24 - 56 - 8 = 34 - 72 - 2 \\ ⇢24 - 64 = 34 - 74 \\ ⇢ - 40 = - 40 \\ ⇢L.H.S.=R. H. S[/tex]
Hence verified. ✔
[tex]\large\mathfrak{{\pmb{\underline{\orange{Happy\:learning }}{\orange{!}}}}}[/tex]
Select the value(s) that represent
Answer:
±3/5
Step-by-step explanation:
±sqrt(9/25)
We can separate this into
± sqrt(9) / sqrt(25)
Since these are perfect squares
±3/5
Gary went to dinner with his friends. The total bill comes to $135.00 before tax. He wants to leave a 15% tip before tax. He also must pay an 8% tax on the bill. How much does Gary spend in total?
No links or I will report!
Answer:
Gary spends a total of $166.05
Step-by-step explanation:
15% tip: would be 15% of 135, so 0.15 times 135, which would be $20.25 for the tip before tax
8% tax: would be 8% of 135, so 0.08 times 135, which would be $10.8
Then we add $20.25+$10.8+$135= $166.05
Hope I helped, please correct me anywhere you think I may have messed up if I did make mistakes.