Answer:
4 squared is 16 so 16 times 3.14= 50.24
Step-by-step explanation:
Answer:
4^2 = 16
16 x 3.14 = 50.24 in2
Step-by-step explanation:
Formula of area of a circle:
π x r^2(radius being squared)
To make it more easier:
3.14 or 22/7 x radius^2
Some keywords:
Radius: Half of your diameter or given radius
Radius Squared: Your radius squared, your radius to the power of 2.
Pi: 3.14 or 22/7 depending on what they tell you to use for pi
What is the volume of Maria's model in cubic centimeters?
a. 1,200 cu cm
b. 400 cu cm
c. 160 cu cm
d. 600 cu cm
Answer:
400 cu cm
Step-by-step explanation:
Volume = Length · width · height /3
Volume = 10 · 10 · 12 / 3
Volume = 1,200 / 3
Volume = 400 cu cm
Will give BRAINLEST please look at photo attached
Answer:
Step-by-step explanation:
if you set (x+5)(x-1) to equal zeros, you would get x+5=0 and x-1=0. then you would subtract 5 and 1 to get x=-5 and x=1
HELP PLEASE!!! LOL PLEASE!
Answer:
thats is the answer write it yourself and learn math
Ashe and her two friends will run a relay race. The length of the race is 4/6 mile. If each person runs the same distance, how far will Ashe run?
Answer:
Ashe will run 6 miles
Step-by-step explanation:
4/6 x 3/1 = 12/6 divided by 6 (for numerator and denominator) = 6/1 = 6
Can anyone help me with this problem
9514 1404 393
Answer:
8. A = {Delaware, New Jersey, Pennsylvania}
9. |B| = 3
Step-by-step explanation:
8. Dates prior to 1 Jan 1788 are those in 1787. The three states admitted in 1787 are listed as Delaware, Pennsylvania, New Jersey. It is usually convenient to list elements of a set in lexicographical order:
A = {Delaware, New Jersey, Pennsylvania}
__
9. The months June and July appear 3 separate times on the list, so there would be 3 elements in the set B.
|B| = 3
Math Escape Level 3 plz hurry it is due to today bestie
Answer:
1
Step-by-step explanation:
x-9=-8
x=-8+9
x=1
What is the surface area? I need help help
Surface Area=2400
Step-by-step explanation:
To find the surface area we need to use this formula: Surface Area=6a^2
Where a is the side lengths that are being provided by the cube, now we plug in 20 as a into the formula.
Surface Area=6(20)^2
Surface Area=6(400)
Surface Area=2,400
Hope I helped, have a nice day :)
Answer:
2400
Step-by-step explanation:
[tex]SA = 2(lw + lh + wh) = 2(20^2 + 20^2 + 20^2) = 2(3 * 20^2) = 2(3 * 400) = 2 * 1200 = 2400[/tex]
if the height of two similar prisms have a ratio of 7:21 then the ratio of the area is.....
Answer:
1:3
Step-by-step explanation:
7:21
1:3
so , 7:21 is 1:3.
how do u find the percent of 36 and 40? Thanks!
The Pentagon's ABCDE & PQRST are similar find the length X of QR
Please help I will give 50 points and give branliest!!!!
Answer:
x = 3.2
Step-by-step explanation:
Since they are similar the ratio of the side lengths must be the same
Using the bottom side and the unknown side from the left figure and the right figure
5 4
----- = --------
4 x
Using cross products
5x = 4*4
5x = 16
Divide by 5
x = 16/5
x =3.2
What is the solution set of x^2+5x1=0?
Answer:
[tex]x=\sqrt{5}i,\:x=-\sqrt{5}i[/tex]
please help! find the surface area of the prism
Answer:
1. 172 cm²
2. 226.56 cm²
3. 336 cm²
4. 284 cm²
Step-by-step explanation:
which one ? all ?
a surface area of an object is always the sum of the individual shapes areas on its surface.
1. 6 rectangles (length×width)
2 rectangles of 2×8 = 16 cm²
32 cm²
2 rectangles of 2×7 = 14 cm²
28 cm²
2 rectangles of 7×8 = 56 cm²
112 cm²
total : 32+28+112 = 172 cm²
2. 2 triangles and 3 rectangles
2 triangles (baseline × height / 2) = 7.2×4.8/2 = 17.28 cm²
34.56 cm²
2 rectangles 10×6 = 60 cm²
120 cm²
1 rectangle 10×7.2 = 72 cm²
72 cm²
total : 34.56+120+72 = 226.56 cm²
3. 2 triangles (right-angled) and 3 rectangles
2 triangles (a×b/2) = 8×6/2 = 24 cm²
48 cm²
1 rectangle 6×12 = 72 cm²
72 cm²
1 rectangle 8×12 = 96 cm²
96 cm²
1 rectangle 10×12 = 120 cm²
120 cm²
total : 48+72+96+120 = 336 cm²
4. 6 rectangles
2 rectangles of 3×10 = 30 cm²
60 cm²
2 rectangles of 3×9 = 27 cm²
54 cm²
2 rectangles of 10×9 = 90 cm²
180 cm²
total : 60+54+180 = 294 cm²
Evaluate the expression.
a - 7ab + b when a= 4 and b = -3
Answer:
85
Step-by-step explanation:
4 - (7 x 4 x -3) + -3
4 - (28 x -3) -3
4 - (-84) -3
88 - 3
85
A sphere p has a volume of 75 cm cube. Find the volume of a sphere whose radius is twice the radius of p
Answer:
https://www.gigacalculator.com/calculators/volume-of-sphere-calculator.php this the link for the marth calculate
find the volume of a sphere. Only a single measurement needs to be known in order to compute the volume of a sphere and that is its diameter. For example, if the diameter is known to be 20 feet, then calculate the volume by using the first formula above to get 4/3 x 3.14159 x (20/2) 3 = 4.1866 x 1000 = 4188.79 ft 3 (cubic feet).
Find the missing length
Answer:
c = 37
Step-by-step explanation:
Pythagorean thm formula:
a² + b² = c²
Given:
a = 12
b = 35
Work:
a² + b² = c²
12² + 35² = c²
144 + 1225 = c²
c² = 1369
[tex]\sqrt{c^2} =\sqrt{1369}[/tex]
c = 37
Answer:
[tex]c=37in.[/tex]
Step-by-step explanation:
We have to use the Pythagorean theorem here
[tex]a^{2} +b^2=c^2[/tex]
So,
[tex]12^2+35^2=c^2[/tex]
[tex]144+1225=c^2[/tex]
[tex]1369=c^2[/tex]
Now, we need to find the square root of 1369
[tex]\sqrt{1369} =\sqrt{c^2}[/tex]
[tex]37=c[/tex]
Hope this helps.
At two digits is such that the Sum of its to digits is ten. if the digit are reversed the number formed exceed the original number by 18. Find the number
Answer:
46
Step-by-step explanation:
the number is 46
need help with trigonometry
Answer:
Step-by-step explanation:
Let us first find the hypotenuses of the right triangle.
[tex]c=\sqrt{12^2+9^2} =\sqrt{225} = 15[/tex]
[tex]sin(theta) = 12/15 = 4/5\\cos(theta) = 9/15 = 3/5\\tan(theta) = 12/9 = 4/3\\csc(theta) = sin(theta)^{-1} = 5/4\\sec(theta) = cos(theta)^{-1} = 5/3\\cot(theta) = tan(theta)^{-1} = 3/4[/tex]
Express the following decimal as a fraction. ONLY ANSWER IF YOU KNOW THE ANSWER
Answer:
that would be 67/125 easy
Answer:
537/1000
Step-by-step explanation:
that number rounded is 0.537 because every number after is a 6 so you round it up and it cannot be simplified any further
- 12. What is the greatest common factor of 120 and 84?
e.
a. 3
b. 6
12
18
d.
Answer:
12 (the third one is the greatest common factor of 120 and 84)
Answer:
12
Step-by-step explanation:
factors of 120. 1,2,3,4,5,6,8,10,12,15,20,24,30,40,60,80,120
factors of 84: 1,2,3, 4,6,7,12,14,28,42,84
greatest common factor=12
which of the following is the equation of a line that would be perpendicular to the line whose equation is y=2x-5? helppp they're for finals
A. y=-2x+4
B. y=-1/2x+4
C. y=2x+4
D. y=-1/2x+4
An earthquake strikes in an isolated area is without food or water. Three crews arrive. One can dispense needed supplies and 35 hours, a second and 70 hours, and a third in 10 hours. How long will it take all three crews working together to dispense food and water?
Answer:
115 hours.
Step-by-step explanation:
35+70=105
105+10=115 hours
What is the y-value when x = 6?
Answer:
poooop
Step-by-step explanation:
ahhh this is easy first eat pizza then poop easy
please help need to solve this fastt
Answer:
1979
91%
Step-by-step explanation:
Given the relation :
P = (318t + 6792) / (1.19t + 107.36)
P = % of household with PC
t = years since 2000
1.) We need to find t, when P = 85%
P = 0.85
0.85 = (318t + 6792) / (1.19t + 107.36)
0.85(1.19t + 107.36) = (318t + 6792)
1.0115t + 91.256 = 318t + 6792
Collect like terms :
1.0115t - 318t = 6792 - 91.256
−316.9885t = 6700.744
t = 6700.744 / - 316.9885
t = - 21.138760
t = - 21 years
2000 - 21 years = 1979
Percentage who had computer in 2014
t = 2014 - 2000 = 14
P = (318(14) + 6792) / (1.19(14)+ 107.36)
P = (4452 + 6792) / (16.66 + 107.36)
P = 11244 / 124.02
P = 90.6627
P = approximately 91%
ANSWER ASAP IM BEING TIMED
WILL GIVE BRAINLIEST IF UR CORRECT AND IF I GET AN A ILL DO A FREE POINT GIVEAWAY
Choose the correct classification of 5x + 3x4 − 7x3. (5 points)
Third degree polynomial
Fourth degree trinomial
Sixth degree polynomial
First degree binomial
Answer:
option b
Step-by-step explanation:
fourth degree trinomial
Picture is in problem below. Will mark brainliest.
Answer:
July 16
Step-by-step explanation:
The way to solve this problem is to look carefully at the question and then work through each statement in turn and see what we can deduce from it.
From the question we know that Albert has been told May, June, July or August.
Bernard has been told 14, 15, 16, 17, 18, or 19.
Albert: I don't know when Cheryl's birthday is, but I know that Bernard does not know too.
Bernard has been told the day of Cheryl's birthday. There are only two days, 18 and 19 that appear once on Cheryl's list. This means that Cheryl's birthday cannot be May 19th or June 18th as if it was then Bernard would know the answer.
Remember that Albert has been told a month and from the statement he knows that Bernard does not know the birthday. For Albert to be certain that Bernard does not know Cheryl's birthday, the month Albert had been told must not have been May or June.
Therefore Cheryl's birthday must fall in July or August.
Bernard: At first I don't know when Cheryl's birthday is, but I know now.
Based on the above Bernard has worked out that Cheryl's birthday is in July or August.
If Bernard now knows Cheryl's birthday the day he must have been told would be 15, 16 or 17. It cannot be 14 as this falls in both July and August and as such he wouldn't know Cheryl's birthday for certain.
Albert: Then I also know when Cheryl's birthday is.
Based on the above Albert has worked out that Cheryl's birthday is one of the following:
July 16
August 15
August 17
If Albert now knows for certain when Cheryl's birthday is he must have been told the month of July, as if it was August there would be two possible options.
Therefore the answer is July 16.
A=1/2 bh; solve for b
I need help anyone help me with this
Answer:
b=2A/h
Step-by-step explanation:
[tex]A = \frac{1}{2} bh \\ \\ \therefore \: 2 A = bh \\ \\ \therefore \: b = \frac{2 A}{h} [/tex]
Answer:
b = 2A/h
Step-by-step explanation:
To isolate b, you should first "get rid" of the 1/2. The best way to do this to multiply both sides of the equation by 2. The left side becomes 2A, while the right becomes bh (1/2 multiplied by its reciprocal, 2, becomes 1). Next, you have to move the h to the left side, and you could do so by dividing both sides by h. The left side becomes 2A/h, and the right is just b by itself, getting you b = 2A/h.
what is accounting? what is the target audience of accounting?
Solve the following system of equations using the elimination method 5x - y = 10 x + 3y = 4
Answer:
5x - y = 10x + 3y = 4
5x - y = 4..... 1
10x + 3y = 4.....2
multiply by -2 in eq 1 in both sides
-10x + 2y = -8
10x +3y = 4
eliminate one variable by adding the equations
5y = -4
y = - 4/5
sub the value of y in..1
5x - y = 4
5x + 4/5 = 4
5x = 16/5
divide by 5 on both sides
x = 16/25
(x ; y)
(16/25 ; -4/5)
Juanita is decorating for a birthday party. She buys more than 30 balloons and attaches 6 of them to the chair for the birthday girl. She also wants to attach balloons to each of the 4 tables, with the same number of balloons at each table. If n represents the number of balloons at each table, this situation can be represented by the inequality 6 + 4n > 30. What does the solution to this inequality represent? A. She must attach fewer than 6 balloons to each table. B. She can attach more than 6 balloons to each table. C. She must attach fewer than 9 balloons to each table. D. She can attach more than 9 balloons to each table
Find the greatest common factor of 65a^3b^4 and 39a^4b^5.
A) 13a^3b^4
B) 6a^7b^5
C) 13a^7b^9
D) 6a^4b^5
Answer:
the answer is 13a3b4. You’ll get the answer correctly. It’s not C
Step-by-step explanation: