Answer:
52
length = 12+2=14 feet
P = 2l+2w = (2 x 14) + (2 x 12) = 52
Step-by-step explanation:
Hope that helps! Have a wonderful day :)
What is x 7x + 9 = 30
Answer:
x=3
Step-by-step explanation:
7x+9=30
7x=30-9
=21
x=21÷7
=3
In order to evaluate 7 sec(θ) dθ, multiply the integrand by sec(θ) + tan(θ) sec(θ) + tan(θ) . 7 sec(θ) dθ = 7 sec(θ) sec(θ) + tan(θ) sec(θ
Answer:
[tex]\int {7 \sec(\theta) } \, d\theta = 7\ln(\sec(\theta) + \tan(\theta)) + c[/tex]
Step-by-step explanation:
The question is not properly formatted. However, the integral of [tex]\int {7 \sec(\theta) } \, d\theta[/tex] is as follows:
[tex]\int {7 \sec(\theta) } \, d\theta[/tex]
Remove constant 7 out of the integrand
[tex]\int {7 \sec(\theta) } \, d\theta = 7\int {\sec(\theta) } \, d\theta[/tex]
Multiply by 1
[tex]\int {7 \sec(\theta) } \, d\theta = 7\int {\sec(\theta) * 1} \, d\theta[/tex]
Express 1 as: [tex]\frac{\sec(\theta) + \tan(\theta) }{\sec(\theta) + \tan(\theta)}[/tex]
[tex]\int {7 \sec(\theta) } \, d\theta = 7\int {\sec(\theta) * \frac{\sec(\theta) + \tan(\theta) }{\sec(\theta) + \tan(\theta)}} \, d\theta[/tex]
Expand
[tex]\int {7 \sec(\theta) } \, d\theta = 7\int {\frac{\sec^2(\theta) + \sec(\theta)\tan(\theta) }{\sec(\theta) + \tan(\theta)}} \, d\theta[/tex]
Let
[tex]u = \sec(\theta) + \tan(\theta)[/tex]
Differentiate
[tex]\frac{du}{d\theta} = \sec(\theta)\tan(\theta) + sec^2(\theta)[/tex]
Make [tex]d\theta[/tex] the subject
[tex]d\theta = \frac{du}{\sec(\theta)\tan(\theta) + sec^2(\theta)}[/tex]
So, we have:
[tex]\int {7 \sec(\theta) } \, d\theta = 7\int {\frac{\sec^2(\theta) + \sec(\theta)\tan(\theta) }{u}} \,* \frac{du}{\sec(\theta)\tan(\theta) + sec^2(\theta)}[/tex]
Cancel out [tex]\sec(\theta)\tan(\theta) + sec^2(\theta)[/tex]
[tex]\int {7 \sec(\theta) } \, d\theta = 7\int {\frac{1}{u}} \,du}}[/tex]
Integrate
[tex]\int {7 \sec(\theta) } \, d\theta = 7\ln(u) + c[/tex]
Recall that: [tex]u = \sec(\theta) + \tan(\theta)[/tex]
[tex]\int {7 \sec(\theta) } \, d\theta = 7\ln(\sec(\theta) + \tan(\theta)) + c[/tex]
Help pls . Thank you very much
Answer:
40.79 degrees
Step-by-step explanation:
Hope this helps
from the diagram the opposite is 4.9 and the hypothenus is 7.5
then sin x = 4.9/7.5
x = sin inverse of ( 4.5/7.5)
x = 40.79
how to write the fraction 7/100 as a decimal
Answer:
0.07
Step-by-step explanation:
It's 7/100. There are two zeros so you move the decimal place to the left two times. Or you can just put the seven in the hundreths place.
X-9=13 what should be done to solve the following equation
Answer:
X=22
Step-by-step explanation:
add 9 to both sides
X-9+9=13+9
X=22
y=3x+2
y=3x−6
how many solutions does the system have
Answer:
no solutions
Step-by-step explanation:
The lines are parallel since they have the same slope
y = mx+b where m is the slope
They have different y intercepts (b)
The will never intersect so they have no solutions
Evaluate: (11 × 12 )−(−6 × 70)
Answer:
552Step-by-step explanation:
(11 × 12 ) − (−6 × 70)= 132 - (420)= 132 + 420= 552[tex]\tt{ \green{P} \orange{s} \red{y} \blue{x} \pink{c} \purple{h} \green{i} e}[/tex]
hey found that 27 occurred in the Spring, 39 in the Summer, 31 in the Fall, and 53 in the Winter. Can it be concluded at the 0.05 level of significance that car accidents are not equally distributed throughout the year
This question is incomplete, the complete question is;
A Driver's Ed program is curious if the time of year has an impact on numer of car accidents in the U.S.
They assume that weather may have a significant impact on the ability of drivers to control their vehicles. They take a random sample of 150 car accidents and record the seasons each occurred in. They found that 27 occurred in the Spring, 39 in the Summer, 31 in the Fall, and 53 in the Winter. Can it be concluded at the 0.05 level of significance that car accidents are not equally distributed throughout the year
a) Yes, because the p-value = 0.0145
b) No, because the p-value = 0.0145
c) Yes, because the p-value = 0.0291
d) No, because the p-value = 0.0291
Answer:
p-value = 0.0145
Since p-value ( 0.0145 ) is less than Significance level ∝ ( 0.05 ),
We reject Null hypothesis.
Hence, There is sufficient evidence to conclude that car accidents are NOT equally distributed through out the year.
[ Option a) Yes, because the p-value = 0.0145 ] is the correct answer.
Step-by-step explanation:
Given the data in the question;
number of car accident = 150
Observed Frequencies O are;
Spring = 27
Summer = 39
Fall = 31
Winter = 53
Significance level ∝ = 0.05
Hypothesis
Null hypothesis H₀ : The car accidents are equally distributed through out the year
Alternative hypothesis H₀ : The car accidents are NOT equally distributed through out the year
Now, Expected Frequency E will be;
Spring = 150/4 = 37.5
Summer = 150/4 = 37.5
Fall = 150/4 = 37.5
Winter = 150/4 = 37.5
Test Statistics;
[tex]X^2_{stat^[/tex] = ∑[ ( O-E )² / E ]
so
[tex]X^2_{stat^[/tex] = [ ( 27-37.5 )² / 37.5 ] + [ ( 39-37.5 )² / 37.5 ] + [ ( 31-37.5 )² / 37.5 ] + [ ( 53-37.5 )² / 37.5 ]
[tex]X^2_{stat^[/tex] = 2.94 + 0.06 + 1.1267 + 6.4067
[tex]X^2_{stat^[/tex] = 2.94 + 0.06 + 1.1267 + 6.4067
[tex]X^2_{stat^[/tex] = 10.5334
Degree of Freedom DF = n-1 = 4 -1 = 3
Now,
p-value = P( [tex]X^2[/tex] - [tex]X^2_{stat^[/tex] ) = P( [tex]X^2[/tex] - 10.5334 ) = 0.0145
p-value = 0.0145
Since p-value ( 0.0145 ) is less than Significance level ∝ ( 0.05 ),
We reject Null hypothesis.
Hence, There is sufficient evidence to conclude that car accidents are NOT equally distributed through out the year.
[ Option a) Yes, because the p-value = 0.0145 ] is the correct answer.
6% of 35000 is equal to:
Step-by-step explanation:
6% of 35000
6/100×35000
=2100
hope it helps you
Step-by-step explanation:2100
Carlos bought 4 pounds of carrots.
How many ounces of carrots did he buy?
Carlos bought ounces of carrots.
Answer:
64 ounces of carrots
Step-by-step explanation:
4×16=64
Answer:
64 ounces
Step-by-step explanation:
There are 16 ounces in 1 pound.
If you know that 16 ounces is 1 pound, then you know that 4 pounds must be 16 * 4.
16 * 4 = 64 ounces
Challenge: Solve x+3y=-6 for x. Then use your value for x to solve for y.
X=
Y=
Answer:
X = -6 - 3y
Y = -1
Step-by-step explanation: Solve for X first using basic algebra. Plug in X vaalue to original equation and solve. -6 - 3y + 3y = -6. Solve by adding 6 to both sides of the equation and dividing -3y by 3y.
simplify 10 + 8k + 2
Answer:
12+8k
Step-by-step explanation:
I can start by combining the like terms in the equation which is 10 and 2. 10+2=12. My final answer would be 12+8k because 8k and 12 are not like terms so I cannot proceed in this case and leave it as my answer.
PLEASE HELP!!! I tried everything from dividing, adding, subtracting, multiplying, you name it but I can not seem to get the correct answer. How do I solve this problem?
Answer:
320
Step-by-step explanation:
LENGTH=40
WIDTH/BREADTH=80
AREA=LXB
=80X40=320
HOPE THIS HELPS YOU.
9514 1404 393
Answer:
244 tiles
Step-by-step explanation:
These "border" problems can be a little tricky.
The tiles are 1 ft square, so an integer number of them fit along each of the sides. The 40-ft side will take 40 tiles for its border, and the 80-ft side will take 80 tiles.
The total number of tiles along each of the four sides is ...
40 + 80 + 40 + 80 = 240 . . . tiles
However, there is also a tile in each of the corners. There are 4 of those, so the total number of tiles surrounding the pool is ...
240 +4 = 244 tiles
__
Alternate solution
For a border of width w, the outside area of the pool plus the border is ...
A = LW = (80 +2w)(40 +2w) = 80·40 +240w +4w²
The area of the pool is ...
A = LW = (80)(40) = 80·40
Subtracting the area of the pool from the total area including the border gives ...
border area = (80·40 +240w +4w²) -(80·40) = 240w +4w²
We know the width of the border is 1 foot, so w=1 and the border area is ...
border area = 240·1 +4·1² = 244 . . . . square feet
Each tile is 1 square foot, so 244 tiles are needed for the border.
_____
It can help to draw yourself a diagram. It can also help to make a small model using blocks, Scrabble tiles, Legos, jigsaw puzzle pieces, squares cut from paper, or even coins (pennies). Anything that will give you an idea of how to count the tiles required to make a border can be helpful.
Solve for x (hint - use the quadratic formula):
Step-by-step explanation:
find the value of sec X/3
Answer:
here is the answer to this question
Please help!!
Need to get this done
Given:
Segment AD is perpendicular to segment BC.
D is the midpoint of segment BC.
To prove:
[tex]\Delta BDA\cong \Delta CDA[/tex]
Solution:
The two column proof is shown below:
Statements Reasons
1. [tex]\overline{AD}\perp \overline{BC}[/tex], D is the midpoint of [tex]\overline{BC}[/tex] 1. Given
2. [tex]\overline{BD}\cong \overline{CD}[/tex] 2. Definition of midpoint
3. [tex]m\angle ADB=90^\circ \text{ and }m\angle ADC=90^\circ[/tex] 3. Definition of perpendicular lines
4. [tex]m\angle ADB=m\angle ADC[/tex] 4. Substitution
5. [tex]m\angle ADB\cong m\angle ADC[/tex] 5. Definition of congruence
6. [tex]\overline{AD}\cong \overline{AD}[/tex] 6. Reflexive property
7. [tex]\Delta BDA\cong \Delta CDA[/tex] 7. SAS congruence postulate
Hence proved.
Find the perimeter of this semi-circle with radius, r = 22cm. Give your answer rounded to 1 DP.
Answer:
69.1 cm
Step-by-step explanation:
Circumference of a circle
c = 2πr
Half of that would be a semi-circle
c = πr
c = π * 22
c = 69.115038379
Rounded
69.1 cm
Which ordered pairs are solutions to the inequality −2x+y≥−4?
Select each correct answer.
what is the answer
(1, −2)
(0, −5)
(3, −1)
(0, 1)
(−1, 1)
9514 1404 393
Answer:
A, D, E
Step-by-step explanation:
You can try the answer choices in the inequality to see which make it true.
a. -2·1 -2 = -4 ≥ -4 . . . . TRUE (1, -2)
b. -2·0 -5 = -5 ≥ -4 . . . false
c. -2·3 -1 = -7 ≥ -4 . . . false
d. -1·0 +1 = 1 ≥ -4 . . . . TRUE (0, 1)
e. -2·(-1)+1 = 3 ≥ -4 . . . . TRUE (-1, 1)
the rectangle prism below has a volume of 464 3/4 cubic meters. a- write an equation that could be used to find the length of the prism b- find the length, show your work.
PLEASE HELP!!
Answer:
ok
Step-by-step explanation:
please mark me brainleast
Find the indicated measure HELP!
Use y = mx + b to determine the equation of a line with a slope -5, passing through the point (-2,4).
Answer:
[tex]y=-5x-6[/tex]
Step-by-step explanation:
Hi there!
In [tex]y=mx+b[/tex], m is the slope of the line and b is the y-intercept (the value of y when x is 0). y and x remain the same but m and b are replaced with numbers.
Given that the slope is -5, plug it into [tex]y=mx+b[/tex]:
[tex]y=-5x+b[/tex]
Now, to solve for b, plug in the given point (-2,4):
[tex]4=-5(-2)+b\\4=10+b[/tex]
Subtract 10 from both sides to isolate b:
[tex]4-10=10+b-10\\-6=b[/tex]
Therefore, the y-intercept of this line is -6. Plug this back into [tex]y=-5x+b[/tex] as b:
[tex]y=-5x-6[/tex]
I hope this helps!
How do I find LN? On the line segment
Here are two datasets: Dataset A: 64 65 66 68 70 71 72 Dataset B: 64 65 66 68 70 71 720 For dataset A, the mean and median are 68. Looking at dataset B, notice that all of the observations except the last one are close together. Which measure will be affected by this last observation in dataset B
Answer:
Mean will be affected.
Step-by-step explanation:
The mean value of the data set will be affected as it depends on the magnitude of data points and not its position. The median however will not change since it depends on the relative position of data points.
I need help asap please!!!!
Answer:
Step-by-step explanation:
angle P=angle R(being vertically opposite angle)
angle P=38 degree
angle P + angle Q=180 degree(given they are supplementary angles)
38 + angle Q=180
angle Q=180-38
angle Q=142 degree
Evaluate the expression for a = 3 b = 4 c = 6
a³ - ( b + c ) =
[tex]\boxed{17}[/tex] ✅
[tex]\large\mathfrak{{\pmb{\underline{\red{Step-by-step\:explanation}}{\orange{:}}}}}[/tex]
Substituting the values of a, b and c in the expression, we have
[tex] {a}^{3} - (b + c) \\ = ( {3})^{3} - (4 + 6) \\ = (3 \times 3 \times 3) - (10) \\ = 27 - 10 \\ = 17[/tex]
[tex]\large\mathfrak{{\pmb{\underline{\orange{Happy\:learning }}{\orange{!}}}}}[/tex]
Answer:
17 ( See image below:)
Step-by-step explanation:
you substitute what a is which is 3
then b=4
then c=6
so
3^3-(4+6)
What are the 4 steps to solving an equation?
Answer:
Adding, Substracting, multiplication and division. If you add the same number to both sides of an equation, both sides will remain equal.
Step-by-step explanation:
To determine if the amount of money spent on alcohol increases as the semester continues, the same individuals were surveyed in August and in November. The amount that they spent on alcoholic beverages over one weekend in each of the months was compared. In this problem, we want to make inferences about:
Options for the question:
a. one mean
b. comparing means from dependent samples
c. comparing means from 2 independent samples
d. one proportion e. comparing proportions from 2 independent samples
f. comparing proportions from dependent samples
Answer:
b. comparing means from dependent samples
Explanation:
The samples are dependent as same individuals are sampled over the months(August and November). Therefore individuals sampled in August will likely show some of the same traits in November. Also we are comparing means since we are working with mean of alcohol consumed for each period and then comparing with another period/months.
A country has two political parties, the Reds and the Blues. The 100-member senate has 4444 Reds and 5656 Blues. Each party must elect a chair and a vice chair from their party's members, and one person cannot be elected for both. How many different outcomes are there for the chair and vice chair elections of both parties
Answer:
There are 5,827,360 different outcomes.
Step-by-step explanation:
Fundamental counting principle:
States that if there are p ways to do a thing, and q ways to do another thing, and these two things are independent, there are p*q ways to do both things.
In each party:
The order in which the people are selected is important(first is chair, second vice chair), which means that the permutations formula is used to solve this question.
Permutations formula:
The number of possible permutations of x elements from a set of n elements is given by the following formula:
[tex]P_{(n,x)} = \frac{n!}{(n-x)!}[/tex]
Reds:
Two from a set of 44. So
[tex]P_{(44,2)} = \frac{44!}{(44-2)!} = 44*43 = 1892[/tex]
Blues:
Two from a set of 56. So
[tex]P_{(56,2)} = \frac{56!}{(56-2)!} = 56*55 = 3080[/tex]
How many different outcomes are there for the chair and vice chair elections of both parties?
Considering both, by the fundamental counting principle:
1892*3080 = 5827360
There are 5,827,360 different outcomes.
I'm kinda lost here, what do I do when the quadrant is given? CanI have some of these solved at least with steps?
Answer:
See Explaination
Step-by-step explanation:
According To Question
In Quadrant-1 (0* to 90*) ( All the Trignometry Functions are Positive )In Quadrant-2 (90* to 180*) (Only Sine & Cosecant are Positive)In Quadrant-3 (180* to 270*) (Only Tangent & Cotangent Are Positive)In Quadrant-4 (270* to 360*) ( Only Cosine & Secant Are Positive)(Diagram, Please Find In Attachment)
Question 38 . Cos ∅ = 12/13 ∅ in Quadrant-4(Where only Cos & Sec are Positive all other Functions Are Negative in this Quadrant)
Now ∅ Represent a Right Angle Triangle with Base=12 Perpendicular=5 & Hypothenese=13
other Five Trignometry Functions Are as FollowSin∅ = -5/13 , Cosec∅=-13/5 , Tan∅=-5/12 , Cot∅=-12/5 & Sec∅=13/12
Question 39 . SinX=-3/4 X Lies in Quadrant-3(Where only Tan & Cot are Positive all other Functions Are Negative in this Quadrant)
Now For Other Trignometry FunctionsFind By Using Basic Formulas
[tex]SinX^{2}+CosX^{2}=1[/tex] ↔ Put Value of Sin∅=-3/4
We get CosX= ±[tex]\frac{\sqrt{5} }{4}[/tex] (but X Lies in Quadrant-3 Where Cosine Is Negative , So Neglect CosX= +[tex]\frac{\sqrt{5} }{4}[/tex])
So CosX= -[tex]\frac{\sqrt{5} }{4}[/tex] ...... now you get the point . All Questions Will Solve like This .
(PLEASE HELP/NO SPAM) Which equation shows the function y=2^x translated 4 units left and 2 units down?
Answer:
The answer is (h).
Step-by-step explanation:
When y = 2^x is shifted 4 units left, the x shifts 4 units to the left and x becomes (x+4). When the graph is shifted to units down, y has to be subtracted by 2.
The function becomes
y = 2^(x+4) -2.
Finally, you shift -2 to the same side as y.
This becomes
y+2 = 2^(x+4) which is (h)
identify EFG
Answer Options:
= 45
= 35
= 22.5
=27.5
Answer:
22.5
Step-by-step explanation:
Inscribed Angle =1/2 Intercepted Arc
F = 1/2 (45)
<F = 22.5