Answer:
Set builder notation: {a | a ≥ -21}
Interval notation: [-21, ∞)
Step-by-step explanation:
A set represents a collection of things, objects, or numbers. A set builder notation is in the form y = {x | x is an odd number between 8 and 10}, which means y contains all the odd numbers between 8 and 10.
Interval notation is a way to define a set of numbers between a lower limit and an upper limit using end-point values. for example (8, 20) means numbers between 8 and 20.
Given -3a-15≤-2a+6; solving :
-3a - 15 ≤ -2a + 6
-3a + 2a ≤ 6 + 15
-a ≤ 21
dividing through by -1:
a ≥ -21
The solution is:
Set builder notation: {a | a ≥ -21}
Interval notation: [-21, ∞)
If correct ill give brainly
Answer:
Hello! answer: x = 16
Step-by-step explanation:
16 × 16 = 256
12 × 12 = 144
256 + 144 = 400
√400 = 20 therefore x = 16 hope that helps!
Answer:
23
Step-by-step explanation:
At a pizza restaurant, a personal pizza has a radius of 10 centimeters and costs $5. Another restaurant takes a pizza with radius 30 centimeters, cuts it into 8 slices of equal area, and charges $5 per slice. Which is a better deal? Explain your reasoning.
Answer:
Remember that the area of a circle of radius R is given by:
A = pi*R^2
pi = 3.14
We know that:
Personal Pizza: radius = 10cm
price = $5
The area of pizza that you are getting is:
A = 3.14*(10cm)^2 = 314 cm^2
In the other case, we have a pizza with radius of 30 cm, cutted into 8 slices, such that each slice costs $5.
Then, if yo pay $5, the area of pizza that you get is an eight of the area of a circle of radius 30cm
This is:
A' = (1/8)*(3.14*(30cm)^2) = 353.25 cm^2
We can see that in the second case the area is larger, then the second option is the better deal, as you are getting a larger pizza area for the same price.
easy math question help solve for x
Answer:
135
Step-by-step explanation:
Interior angles add up to 180
180 - 88 - 47 = 45
x and 45 together are on a line creating 180
x = 180 - 45
x = 135
Find an expression that is equivalent.
D please mark it brainlist
Help pls . Thank you very much
Answer:
40.79 degrees
Step-by-step explanation:
Hope this helps
from the diagram the opposite is 4.9 and the hypothenus is 7.5
then sin x = 4.9/7.5
x = sin inverse of ( 4.5/7.5)
x = 40.79
If the sun is 55° above the horizon, find the length of the shadow cast by a building 88 ft tall. Round your answer to the nearest tenth. (plz help)
Answer: 61.6
Step-by-step explanation:
Use a calculator if you search it up and plug in the number it’ll give you the answers
A garden table and a bench cost $844 combined. The garden table costs $56 less than the bench. What is the cost of the bench?
let garden table be 1 unit.
1 unit + 1 unit+ 56 = 844
2 units+56=844
2 units=844-56=788
1 unit=788 divided by 2 =394
hence, cost of bench = 1 unit+56=394+56=450
hope it helps:))
Find n(A) for the following set.
A = the set of integers between – 30 and 30
Answer:
n(A) =61
Step-by-step explanation:
From - 30 to 30 there are 61 numbers
Therefore number of elements in A is 61
how to write the fraction 7/100 as a decimal
Answer:
0.07
Step-by-step explanation:
It's 7/100. There are two zeros so you move the decimal place to the left two times. Or you can just put the seven in the hundreths place.
X-9=13 what should be done to solve the following equation
Answer:
X=22
Step-by-step explanation:
add 9 to both sides
X-9+9=13+9
X=22
y=3x+2
y=3x−6
how many solutions does the system have
Answer:
no solutions
Step-by-step explanation:
The lines are parallel since they have the same slope
y = mx+b where m is the slope
They have different y intercepts (b)
The will never intersect so they have no solutions
Evaluate: (11 × 12 )−(−6 × 70)
Answer:
552Step-by-step explanation:
(11 × 12 ) − (−6 × 70)= 132 - (420)= 132 + 420= 552[tex]\tt{ \green{P} \orange{s} \red{y} \blue{x} \pink{c} \purple{h} \green{i} e}[/tex]
Sequences and Series precalc multiple choice, will give brainliest.
9514 1404 393
Answer:
False
Step-by-step explanation:
The given formula is the "explicit" formula for the sequence.
The recursive formula would be ...
a[1] = 160
a[n] = 1/2·a[n-1] . . . . each term expressed in as a function of previous terms
The given statement is false.
hey found that 27 occurred in the Spring, 39 in the Summer, 31 in the Fall, and 53 in the Winter. Can it be concluded at the 0.05 level of significance that car accidents are not equally distributed throughout the year
This question is incomplete, the complete question is;
A Driver's Ed program is curious if the time of year has an impact on numer of car accidents in the U.S.
They assume that weather may have a significant impact on the ability of drivers to control their vehicles. They take a random sample of 150 car accidents and record the seasons each occurred in. They found that 27 occurred in the Spring, 39 in the Summer, 31 in the Fall, and 53 in the Winter. Can it be concluded at the 0.05 level of significance that car accidents are not equally distributed throughout the year
a) Yes, because the p-value = 0.0145
b) No, because the p-value = 0.0145
c) Yes, because the p-value = 0.0291
d) No, because the p-value = 0.0291
Answer:
p-value = 0.0145
Since p-value ( 0.0145 ) is less than Significance level ∝ ( 0.05 ),
We reject Null hypothesis.
Hence, There is sufficient evidence to conclude that car accidents are NOT equally distributed through out the year.
[ Option a) Yes, because the p-value = 0.0145 ] is the correct answer.
Step-by-step explanation:
Given the data in the question;
number of car accident = 150
Observed Frequencies O are;
Spring = 27
Summer = 39
Fall = 31
Winter = 53
Significance level ∝ = 0.05
Hypothesis
Null hypothesis H₀ : The car accidents are equally distributed through out the year
Alternative hypothesis H₀ : The car accidents are NOT equally distributed through out the year
Now, Expected Frequency E will be;
Spring = 150/4 = 37.5
Summer = 150/4 = 37.5
Fall = 150/4 = 37.5
Winter = 150/4 = 37.5
Test Statistics;
[tex]X^2_{stat^[/tex] = ∑[ ( O-E )² / E ]
so
[tex]X^2_{stat^[/tex] = [ ( 27-37.5 )² / 37.5 ] + [ ( 39-37.5 )² / 37.5 ] + [ ( 31-37.5 )² / 37.5 ] + [ ( 53-37.5 )² / 37.5 ]
[tex]X^2_{stat^[/tex] = 2.94 + 0.06 + 1.1267 + 6.4067
[tex]X^2_{stat^[/tex] = 2.94 + 0.06 + 1.1267 + 6.4067
[tex]X^2_{stat^[/tex] = 10.5334
Degree of Freedom DF = n-1 = 4 -1 = 3
Now,
p-value = P( [tex]X^2[/tex] - [tex]X^2_{stat^[/tex] ) = P( [tex]X^2[/tex] - 10.5334 ) = 0.0145
p-value = 0.0145
Since p-value ( 0.0145 ) is less than Significance level ∝ ( 0.05 ),
We reject Null hypothesis.
Hence, There is sufficient evidence to conclude that car accidents are NOT equally distributed through out the year.
[ Option a) Yes, because the p-value = 0.0145 ] is the correct answer.
6% of 35000 is equal to:
Step-by-step explanation:
6% of 35000
6/100×35000
=2100
hope it helps you
Step-by-step explanation:2100
Carlos bought 4 pounds of carrots.
How many ounces of carrots did he buy?
Carlos bought ounces of carrots.
Answer:
64 ounces of carrots
Step-by-step explanation:
4×16=64
Answer:
64 ounces
Step-by-step explanation:
There are 16 ounces in 1 pound.
If you know that 16 ounces is 1 pound, then you know that 4 pounds must be 16 * 4.
16 * 4 = 64 ounces
Challenge: Solve x+3y=-6 for x. Then use your value for x to solve for y.
X=
Y=
Answer:
X = -6 - 3y
Y = -1
Step-by-step explanation: Solve for X first using basic algebra. Plug in X vaalue to original equation and solve. -6 - 3y + 3y = -6. Solve by adding 6 to both sides of the equation and dividing -3y by 3y.
simplify 10 + 8k + 2
Answer:
12+8k
Step-by-step explanation:
I can start by combining the like terms in the equation which is 10 and 2. 10+2=12. My final answer would be 12+8k because 8k and 12 are not like terms so I cannot proceed in this case and leave it as my answer.
PLEASE HELP!!! I tried everything from dividing, adding, subtracting, multiplying, you name it but I can not seem to get the correct answer. How do I solve this problem?
Answer:
320
Step-by-step explanation:
LENGTH=40
WIDTH/BREADTH=80
AREA=LXB
=80X40=320
HOPE THIS HELPS YOU.
9514 1404 393
Answer:
244 tiles
Step-by-step explanation:
These "border" problems can be a little tricky.
The tiles are 1 ft square, so an integer number of them fit along each of the sides. The 40-ft side will take 40 tiles for its border, and the 80-ft side will take 80 tiles.
The total number of tiles along each of the four sides is ...
40 + 80 + 40 + 80 = 240 . . . tiles
However, there is also a tile in each of the corners. There are 4 of those, so the total number of tiles surrounding the pool is ...
240 +4 = 244 tiles
__
Alternate solution
For a border of width w, the outside area of the pool plus the border is ...
A = LW = (80 +2w)(40 +2w) = 80·40 +240w +4w²
The area of the pool is ...
A = LW = (80)(40) = 80·40
Subtracting the area of the pool from the total area including the border gives ...
border area = (80·40 +240w +4w²) -(80·40) = 240w +4w²
We know the width of the border is 1 foot, so w=1 and the border area is ...
border area = 240·1 +4·1² = 244 . . . . square feet
Each tile is 1 square foot, so 244 tiles are needed for the border.
_____
It can help to draw yourself a diagram. It can also help to make a small model using blocks, Scrabble tiles, Legos, jigsaw puzzle pieces, squares cut from paper, or even coins (pennies). Anything that will give you an idea of how to count the tiles required to make a border can be helpful.
help pls, im in a younger grade but my teacher wants me to do ap highschool senior stuff, i need help
===============================================
Explanation:
Refer to the diagram below. Notice how I've formed 3 rectangles underneath the curve. The term "right Riemann sum" refers to the idea of making each rectangle's upper right corner be on the curve. The upper left corner spills over top, meaning we have an over-estimate going on here.
Simply find the area of each rectangle, and then add up those sub areas. That will get you to the final answer.
Note how we go from x = -1 to x = 5, which is a distance of 5-(-1) = 6 units. Split three ways and each interval is 6/3 = 2 units wide.
If we started at x = -1, then increasing 2 units leads us to x = -1+2 = 1 as the first x input we compute into f(x). This is the height of the first rectangle.
Then 1+2 = 3 is the next input, meaning f(3) is the height of the next rectangle, and so on. We keep going until all rectangles are accounted for.
----------------------
You should have these rectangle heights:
329127when moving from left to right.
They add up to 3+29+127 = 159. Double that to get to the final answer of 2*159 = 318
The formula I'm using is
[tex]\Delta x*(f(x_1) + f(x_2) + \dots f(x_n))[/tex]
where x1,x2,... represents the values 1, 3, and 5. These are the x values plugged into the function to get the corresponding heights (3, 29, 127)
Solve for x (hint - use the quadratic formula):
Step-by-step explanation:
find the value of sec X/3
Answer:
here is the answer to this question
Given the following function, find h(-4)
h(x) = 8x2 – 5
h(-4) =
Step-by-step explanation:
put the value of x in the given function...
Answer:
h(-4) = 123
Step-by-step explanation:
h(x) = 8x² – 5
h(-4) = 8(-4)² - 5
h(-4) = 8(16) - 5
h(-4) = 128 - 5
h(-4) = 123
Please help!!
Need to get this done
Given:
Segment AD is perpendicular to segment BC.
D is the midpoint of segment BC.
To prove:
[tex]\Delta BDA\cong \Delta CDA[/tex]
Solution:
The two column proof is shown below:
Statements Reasons
1. [tex]\overline{AD}\perp \overline{BC}[/tex], D is the midpoint of [tex]\overline{BC}[/tex] 1. Given
2. [tex]\overline{BD}\cong \overline{CD}[/tex] 2. Definition of midpoint
3. [tex]m\angle ADB=90^\circ \text{ and }m\angle ADC=90^\circ[/tex] 3. Definition of perpendicular lines
4. [tex]m\angle ADB=m\angle ADC[/tex] 4. Substitution
5. [tex]m\angle ADB\cong m\angle ADC[/tex] 5. Definition of congruence
6. [tex]\overline{AD}\cong \overline{AD}[/tex] 6. Reflexive property
7. [tex]\Delta BDA\cong \Delta CDA[/tex] 7. SAS congruence postulate
Hence proved.
Help find the circumstance and area
Answer:
C = 37.7
A = 113.1
Step-by-step explanation:
Find the perimeter of this semi-circle with radius, r = 22cm. Give your answer rounded to 1 DP.
Answer:
69.1 cm
Step-by-step explanation:
Circumference of a circle
c = 2πr
Half of that would be a semi-circle
c = πr
c = π * 22
c = 69.115038379
Rounded
69.1 cm
Which ordered pairs are solutions to the inequality −2x+y≥−4?
Select each correct answer.
what is the answer
(1, −2)
(0, −5)
(3, −1)
(0, 1)
(−1, 1)
9514 1404 393
Answer:
A, D, E
Step-by-step explanation:
You can try the answer choices in the inequality to see which make it true.
a. -2·1 -2 = -4 ≥ -4 . . . . TRUE (1, -2)
b. -2·0 -5 = -5 ≥ -4 . . . false
c. -2·3 -1 = -7 ≥ -4 . . . false
d. -1·0 +1 = 1 ≥ -4 . . . . TRUE (0, 1)
e. -2·(-1)+1 = 3 ≥ -4 . . . . TRUE (-1, 1)
To which graph does the point (2, 4) belong? (1 point) y ≥ x + 3 y ≥ −x + 8 y ≥ 4x − 5 y ≥ −2x + 9
Answer:
y ≥ 4x − 5
Step-by-step explanation:
using the point (2,4)
when x = 2 then y =4
y ≥ 4x − 5
4 ≥ 4(2) - 5
4 ≥ 8 - 5
4 ≥ 3
the rectangle prism below has a volume of 464 3/4 cubic meters. a- write an equation that could be used to find the length of the prism b- find the length, show your work.
PLEASE HELP!!
Answer:
ok
Step-by-step explanation:
please mark me brainleast
I really need help, the problem is attached. 20 points!
Answer:
[tex]volume \: of \: the \: rectriangular \: prism = ( \frac{1}{2} \times base \times 4) \times 2 \\ 4 \times base = 40 \\ base = 10m[/tex]
Answer:
length = 15 meters
Step-by-step explanation:
Volume of a pyramid is:
V = l*w (h/3)
We know that; Volume is 40, Width is 2, and Height is 4, therefore;
40 = l*2 (4/3)
40 = 2l (4/3)
(3/4) * 40 = 2L
30 = 2L
30/2 = L
15 = L
therefore the length = 15 meters
Hope this helps!
Find the indicated measure HELP!