Answer:
false and 8 hours and 55 min
Step-by-step explanation:
Answer:
false. 8.9 in the scenario would be 9 hours and 30 minutes
Step-by-step explanation:
using decimals is not an accurate way to measure time.
if it was used, 8.9 would be 8 hours and 90 minutes. However, there are only 60 minutes in an hour, so 8.9 would translate to 9 hours and 30 minutes.
Find n(A) for the following set.
A = the set of integers between – 30 and 30
Answer:
n(A) =61
Step-by-step explanation:
From - 30 to 30 there are 61 numbers
Therefore number of elements in A is 61
how to write the fraction 7/100 as a decimal
Answer:
0.07
Step-by-step explanation:
It's 7/100. There are two zeros so you move the decimal place to the left two times. Or you can just put the seven in the hundreths place.
X-9=13 what should be done to solve the following equation
Answer:
X=22
Step-by-step explanation:
add 9 to both sides
X-9+9=13+9
X=22
y=3x+2
y=3x−6
how many solutions does the system have
Answer:
no solutions
Step-by-step explanation:
The lines are parallel since they have the same slope
y = mx+b where m is the slope
They have different y intercepts (b)
The will never intersect so they have no solutions
Evaluate: (11 × 12 )−(−6 × 70)
Answer:
552Step-by-step explanation:
(11 × 12 ) − (−6 × 70)= 132 - (420)= 132 + 420= 552[tex]\tt{ \green{P} \orange{s} \red{y} \blue{x} \pink{c} \purple{h} \green{i} e}[/tex]
Sequences and Series precalc multiple choice, will give brainliest.
9514 1404 393
Answer:
False
Step-by-step explanation:
The given formula is the "explicit" formula for the sequence.
The recursive formula would be ...
a[1] = 160
a[n] = 1/2·a[n-1] . . . . each term expressed in as a function of previous terms
The given statement is false.
hey found that 27 occurred in the Spring, 39 in the Summer, 31 in the Fall, and 53 in the Winter. Can it be concluded at the 0.05 level of significance that car accidents are not equally distributed throughout the year
This question is incomplete, the complete question is;
A Driver's Ed program is curious if the time of year has an impact on numer of car accidents in the U.S.
They assume that weather may have a significant impact on the ability of drivers to control their vehicles. They take a random sample of 150 car accidents and record the seasons each occurred in. They found that 27 occurred in the Spring, 39 in the Summer, 31 in the Fall, and 53 in the Winter. Can it be concluded at the 0.05 level of significance that car accidents are not equally distributed throughout the year
a) Yes, because the p-value = 0.0145
b) No, because the p-value = 0.0145
c) Yes, because the p-value = 0.0291
d) No, because the p-value = 0.0291
Answer:
p-value = 0.0145
Since p-value ( 0.0145 ) is less than Significance level ∝ ( 0.05 ),
We reject Null hypothesis.
Hence, There is sufficient evidence to conclude that car accidents are NOT equally distributed through out the year.
[ Option a) Yes, because the p-value = 0.0145 ] is the correct answer.
Step-by-step explanation:
Given the data in the question;
number of car accident = 150
Observed Frequencies O are;
Spring = 27
Summer = 39
Fall = 31
Winter = 53
Significance level ∝ = 0.05
Hypothesis
Null hypothesis H₀ : The car accidents are equally distributed through out the year
Alternative hypothesis H₀ : The car accidents are NOT equally distributed through out the year
Now, Expected Frequency E will be;
Spring = 150/4 = 37.5
Summer = 150/4 = 37.5
Fall = 150/4 = 37.5
Winter = 150/4 = 37.5
Test Statistics;
[tex]X^2_{stat^[/tex] = ∑[ ( O-E )² / E ]
so
[tex]X^2_{stat^[/tex] = [ ( 27-37.5 )² / 37.5 ] + [ ( 39-37.5 )² / 37.5 ] + [ ( 31-37.5 )² / 37.5 ] + [ ( 53-37.5 )² / 37.5 ]
[tex]X^2_{stat^[/tex] = 2.94 + 0.06 + 1.1267 + 6.4067
[tex]X^2_{stat^[/tex] = 2.94 + 0.06 + 1.1267 + 6.4067
[tex]X^2_{stat^[/tex] = 10.5334
Degree of Freedom DF = n-1 = 4 -1 = 3
Now,
p-value = P( [tex]X^2[/tex] - [tex]X^2_{stat^[/tex] ) = P( [tex]X^2[/tex] - 10.5334 ) = 0.0145
p-value = 0.0145
Since p-value ( 0.0145 ) is less than Significance level ∝ ( 0.05 ),
We reject Null hypothesis.
Hence, There is sufficient evidence to conclude that car accidents are NOT equally distributed through out the year.
[ Option a) Yes, because the p-value = 0.0145 ] is the correct answer.
6% of 35000 is equal to:
Step-by-step explanation:
6% of 35000
6/100×35000
=2100
hope it helps you
Step-by-step explanation:2100
Carlos bought 4 pounds of carrots.
How many ounces of carrots did he buy?
Carlos bought ounces of carrots.
Answer:
64 ounces of carrots
Step-by-step explanation:
4×16=64
Answer:
64 ounces
Step-by-step explanation:
There are 16 ounces in 1 pound.
If you know that 16 ounces is 1 pound, then you know that 4 pounds must be 16 * 4.
16 * 4 = 64 ounces
Challenge: Solve x+3y=-6 for x. Then use your value for x to solve for y.
X=
Y=
Answer:
X = -6 - 3y
Y = -1
Step-by-step explanation: Solve for X first using basic algebra. Plug in X vaalue to original equation and solve. -6 - 3y + 3y = -6. Solve by adding 6 to both sides of the equation and dividing -3y by 3y.
simplify 10 + 8k + 2
Answer:
12+8k
Step-by-step explanation:
I can start by combining the like terms in the equation which is 10 and 2. 10+2=12. My final answer would be 12+8k because 8k and 12 are not like terms so I cannot proceed in this case and leave it as my answer.
PLEASE HELP!!! I tried everything from dividing, adding, subtracting, multiplying, you name it but I can not seem to get the correct answer. How do I solve this problem?
Answer:
320
Step-by-step explanation:
LENGTH=40
WIDTH/BREADTH=80
AREA=LXB
=80X40=320
HOPE THIS HELPS YOU.
9514 1404 393
Answer:
244 tiles
Step-by-step explanation:
These "border" problems can be a little tricky.
The tiles are 1 ft square, so an integer number of them fit along each of the sides. The 40-ft side will take 40 tiles for its border, and the 80-ft side will take 80 tiles.
The total number of tiles along each of the four sides is ...
40 + 80 + 40 + 80 = 240 . . . tiles
However, there is also a tile in each of the corners. There are 4 of those, so the total number of tiles surrounding the pool is ...
240 +4 = 244 tiles
__
Alternate solution
For a border of width w, the outside area of the pool plus the border is ...
A = LW = (80 +2w)(40 +2w) = 80·40 +240w +4w²
The area of the pool is ...
A = LW = (80)(40) = 80·40
Subtracting the area of the pool from the total area including the border gives ...
border area = (80·40 +240w +4w²) -(80·40) = 240w +4w²
We know the width of the border is 1 foot, so w=1 and the border area is ...
border area = 240·1 +4·1² = 244 . . . . square feet
Each tile is 1 square foot, so 244 tiles are needed for the border.
_____
It can help to draw yourself a diagram. It can also help to make a small model using blocks, Scrabble tiles, Legos, jigsaw puzzle pieces, squares cut from paper, or even coins (pennies). Anything that will give you an idea of how to count the tiles required to make a border can be helpful.
help pls, im in a younger grade but my teacher wants me to do ap highschool senior stuff, i need help
===============================================
Explanation:
Refer to the diagram below. Notice how I've formed 3 rectangles underneath the curve. The term "right Riemann sum" refers to the idea of making each rectangle's upper right corner be on the curve. The upper left corner spills over top, meaning we have an over-estimate going on here.
Simply find the area of each rectangle, and then add up those sub areas. That will get you to the final answer.
Note how we go from x = -1 to x = 5, which is a distance of 5-(-1) = 6 units. Split three ways and each interval is 6/3 = 2 units wide.
If we started at x = -1, then increasing 2 units leads us to x = -1+2 = 1 as the first x input we compute into f(x). This is the height of the first rectangle.
Then 1+2 = 3 is the next input, meaning f(3) is the height of the next rectangle, and so on. We keep going until all rectangles are accounted for.
----------------------
You should have these rectangle heights:
329127when moving from left to right.
They add up to 3+29+127 = 159. Double that to get to the final answer of 2*159 = 318
The formula I'm using is
[tex]\Delta x*(f(x_1) + f(x_2) + \dots f(x_n))[/tex]
where x1,x2,... represents the values 1, 3, and 5. These are the x values plugged into the function to get the corresponding heights (3, 29, 127)
Solve for x (hint - use the quadratic formula):
Step-by-step explanation:
find the value of sec X/3
Answer:
here is the answer to this question
Given the following function, find h(-4)
h(x) = 8x2 – 5
h(-4) =
Step-by-step explanation:
put the value of x in the given function...
Answer:
h(-4) = 123
Step-by-step explanation:
h(x) = 8x² – 5
h(-4) = 8(-4)² - 5
h(-4) = 8(16) - 5
h(-4) = 128 - 5
h(-4) = 123
Please help!!
Need to get this done
Given:
Segment AD is perpendicular to segment BC.
D is the midpoint of segment BC.
To prove:
[tex]\Delta BDA\cong \Delta CDA[/tex]
Solution:
The two column proof is shown below:
Statements Reasons
1. [tex]\overline{AD}\perp \overline{BC}[/tex], D is the midpoint of [tex]\overline{BC}[/tex] 1. Given
2. [tex]\overline{BD}\cong \overline{CD}[/tex] 2. Definition of midpoint
3. [tex]m\angle ADB=90^\circ \text{ and }m\angle ADC=90^\circ[/tex] 3. Definition of perpendicular lines
4. [tex]m\angle ADB=m\angle ADC[/tex] 4. Substitution
5. [tex]m\angle ADB\cong m\angle ADC[/tex] 5. Definition of congruence
6. [tex]\overline{AD}\cong \overline{AD}[/tex] 6. Reflexive property
7. [tex]\Delta BDA\cong \Delta CDA[/tex] 7. SAS congruence postulate
Hence proved.
Help find the circumstance and area
Answer:
C = 37.7
A = 113.1
Step-by-step explanation:
Find the perimeter of this semi-circle with radius, r = 22cm. Give your answer rounded to 1 DP.
Answer:
69.1 cm
Step-by-step explanation:
Circumference of a circle
c = 2πr
Half of that would be a semi-circle
c = πr
c = π * 22
c = 69.115038379
Rounded
69.1 cm
Which ordered pairs are solutions to the inequality −2x+y≥−4?
Select each correct answer.
what is the answer
(1, −2)
(0, −5)
(3, −1)
(0, 1)
(−1, 1)
9514 1404 393
Answer:
A, D, E
Step-by-step explanation:
You can try the answer choices in the inequality to see which make it true.
a. -2·1 -2 = -4 ≥ -4 . . . . TRUE (1, -2)
b. -2·0 -5 = -5 ≥ -4 . . . false
c. -2·3 -1 = -7 ≥ -4 . . . false
d. -1·0 +1 = 1 ≥ -4 . . . . TRUE (0, 1)
e. -2·(-1)+1 = 3 ≥ -4 . . . . TRUE (-1, 1)
the rectangle prism below has a volume of 464 3/4 cubic meters. a- write an equation that could be used to find the length of the prism b- find the length, show your work.
PLEASE HELP!!
Answer:
ok
Step-by-step explanation:
please mark me brainleast
I really need help, the problem is attached. 20 points!
Answer:
[tex]volume \: of \: the \: rectriangular \: prism = ( \frac{1}{2} \times base \times 4) \times 2 \\ 4 \times base = 40 \\ base = 10m[/tex]
Answer:
length = 15 meters
Step-by-step explanation:
Volume of a pyramid is:
V = l*w (h/3)
We know that; Volume is 40, Width is 2, and Height is 4, therefore;
40 = l*2 (4/3)
40 = 2l (4/3)
(3/4) * 40 = 2L
30 = 2L
30/2 = L
15 = L
therefore the length = 15 meters
Hope this helps!
Find the indicated measure HELP!
Use y = mx + b to determine the equation of a line with a slope -5, passing through the point (-2,4).
Answer:
[tex]y=-5x-6[/tex]
Step-by-step explanation:
Hi there!
In [tex]y=mx+b[/tex], m is the slope of the line and b is the y-intercept (the value of y when x is 0). y and x remain the same but m and b are replaced with numbers.
Given that the slope is -5, plug it into [tex]y=mx+b[/tex]:
[tex]y=-5x+b[/tex]
Now, to solve for b, plug in the given point (-2,4):
[tex]4=-5(-2)+b\\4=10+b[/tex]
Subtract 10 from both sides to isolate b:
[tex]4-10=10+b-10\\-6=b[/tex]
Therefore, the y-intercept of this line is -6. Plug this back into [tex]y=-5x+b[/tex] as b:
[tex]y=-5x-6[/tex]
I hope this helps!
someone please help!
How do I find LN? On the line segment
The number of adults at an amusement park, measured in hundreds of people, is represented by the function a(w)=−0.4w^2+5w+9, where w is the number of weeks since the amusement park opened for the season.
The number of children at the same amusement park, measured in hundreds of people, is represented by the function c(w)=−0.2w^2+9w+12, where w is the number of weeks since the amusement park opened for the season.
What function, f(w) , can be used to determine how many more children than adults are at the amusement park any week during the season?
Answer:
0.2w^2+4w+3
Step-by-step explanation:
a(w)=−0.4w^2+5w+9
c(w)=−0.2w^2+9w+12
We want to find the how many more children than adults
f(w) = c(w) - a(w)
= −0.2w^2+9w+12 - ( −0.4w^2+5w+9)
Distribute the minus sign
= −0.2w^2+9w+12 +0.4w^2-5w-9
Combine like terms
= 0.2w^2+4w+3
Here are two datasets: Dataset A: 64 65 66 68 70 71 72 Dataset B: 64 65 66 68 70 71 720 For dataset A, the mean and median are 68. Looking at dataset B, notice that all of the observations except the last one are close together. Which measure will be affected by this last observation in dataset B
Answer:
Mean will be affected.
Step-by-step explanation:
The mean value of the data set will be affected as it depends on the magnitude of data points and not its position. The median however will not change since it depends on the relative position of data points.
I need help asap please!!!!
Answer:
Step-by-step explanation:
angle P=angle R(being vertically opposite angle)
angle P=38 degree
angle P + angle Q=180 degree(given they are supplementary angles)
38 + angle Q=180
angle Q=180-38
angle Q=142 degree
Evaluate the expression for a = 3 b = 4 c = 6
a³ - ( b + c ) =
[tex]\boxed{17}[/tex] ✅
[tex]\large\mathfrak{{\pmb{\underline{\red{Step-by-step\:explanation}}{\orange{:}}}}}[/tex]
Substituting the values of a, b and c in the expression, we have
[tex] {a}^{3} - (b + c) \\ = ( {3})^{3} - (4 + 6) \\ = (3 \times 3 \times 3) - (10) \\ = 27 - 10 \\ = 17[/tex]
[tex]\large\mathfrak{{\pmb{\underline{\orange{Happy\:learning }}{\orange{!}}}}}[/tex]
Answer:
17 ( See image below:)
Step-by-step explanation:
you substitute what a is which is 3
then b=4
then c=6
so
3^3-(4+6)
What are the 4 steps to solving an equation?
Answer:
Adding, Substracting, multiplication and division. If you add the same number to both sides of an equation, both sides will remain equal.
Step-by-step explanation: