Answer: 100
Step-by-step explanation:
Since she had a mean score of 94 in her 5 tests, then the total score will be:
= 94 × 5
= 470
Since she She remembered getting scores of 97, 88, 90, and 95, for 4 quizzes out of 5 quizzes, the total of the four quizzes will be:
= 97 + 88 + 90 + 95
= 370
Then, her 5th quiz will be:
= 470 - 370
= 100
10. What value of I would make the quadrilateral a parallelogram? Round your answer to the nearest tenth. E F 17.x - 29 12r - 8 H 8x + 17 G AO I = 4.2 B. x= 5.1 CO x = 7.5 D.O x = 6.3
Answer:
A
Step-by-step explanation:
Math
===================================================
Work Shown:
If we want this figure to be a parallelogram, then the opposite sides EH and FG must be the same length.
Let's use that fact to solve for x.
EH = FG
17x-29 = 12x-8
17x-12x = -8+29
5x = 21
x = 21/5
x = 4.2; answer is choice A
------------
Extra info:
If x = 4.2, then,
EH = 17x-29 = 17*4.2-29 = 42.4FG = 12x-8 = 12*4.2-8 = 42.4Both EH and FG are 42.4 units long which helps confirm the answer.
3 more than 3 times a number is equal to 12 less than 6 times the number. what is the number?
1
5
12
18
Answer:
5
Step-by-step explanation:
3*5=15
15+3=18
and
6*5=30
30-12=18
The value of the unknown number is 5. The correct option is B.
What is an expression?The mathematical expression combines numerical variables and operations denoted by addition, subtraction, multiplication, and division signs.
Mathematical symbols can be used to represent numbers (constants), variables, operations, functions, brackets, punctuation, and grouping. They can also denote the logical syntax's operation order and other properties.
Given that 3 is more than 3 times a number is equal to 12 less than 6 times the number.
The value of the unknown number will be calculated as,
3n + 3 = 6n - 12
6n - 3n = 12 + 3
3n = 15
n = 5
To know more about an expression follow
https://brainly.com/question/723406
#SPJ2
Find xy if x + y=3, x^2 + y^2 = 5
Answer:
mark me
Step-by-step explanation:
x+y=3
x=3-y
putting the value of x
in this
x²+y²=5
(3-y) ²+y²=5
9-6y+y²+y²=5
2y²-6y+9-5=0
2y²-6y+4=0
2y²-4y-2y+4=0
2y(y-2)-2(y-2)=0
(2y-2) (y-2) =0
2y-2=0 or y-2=0
y=1 or y=2
so x=2 or 1
so x×y=2×1 or 1×2=2
I HOPE THIS WILL HELP YOU MARK ME BRAINLIEST
Beth will you help Andy with his algebra?
which punctuation mark is missing in the sentence?
A),
B)!
C)´
D)-
Answer:
A)
Step-by-step explanation:
mark me brainliest plzzzzzzz
PLEASE HELP!! WILL GIVE BRAINLIEST!!
Answer:
Step-by-step explanation:
2100000 × (1.06)³= sorry I don't have a calculator but type that in.
The power 3 is for the years 2012 and 2015 as there is a 3 year gap. Hope that helps
Mrs. Smith paid $125 to have her hair colored and cut. If she tips her hairdresser 15% of her bill, how much was the tip? (pls include the steps)
Answer:
$18.75
Step-by-step explanation:
15% = 15/100
125 × 15/100
=1875/100
=18.75
Solve for X. Not drawn to scale
Answer:
[tex]x=4.02[/tex]
Step-by-step explanation:
The given triangle is a right triangle, this is indicated by the box around one of the angles, signifying that the angle is a (90) degree angle. Therefore, to solve this problem one must use trigonometric ratios. These ratios are used to describe the relationship between an angle and the sides in a right triangle.
[tex]sin(\theta)=\frac{opposite}{hypotenuse}\\\\cos(\theta)=\frac{adjacent}{hypotenuse}\\\\tan(\theta)=\frac{opposite}{adjacent}\\[/tex]
Bear in mind, the names of the sides of the triangle are relative to the angle that one uses to describe it in the triangle. Therefore the (opposite) and (adjacent) sides will change depending on the angle one chooses to look at it from.
In this case, one is given the length of the side opposite the given angle. One is asked to find the measure of the side adjacent to the angle. Therefore, it would make the most sense to use the tangent (tan) ratio.
[tex]tan(\theta)=\frac{opposite}{adjacent}[/tex]
Substitute,
[tex]tan(20)=\frac{9}{x}[/tex]
Manipulate the equation such that it is solved for (x),
[tex]x=\frac{9}{tan(20)}[/tex]
Solve,
[tex]x=4.02[/tex]
The watermelon that weighed 12 pounds cost $5.76 what was the cost per ounce of the watermelon? A. $0.48  B. $0.36 C. $0.03 D. $0.02
Answer:
the answer is A. 0.48 $
Step-by-step explanation:
the price of ounce of the watermelon is :
[tex] \frac{5.76}{12} = 0.48 \: [/tex]
Find x. Round your answer to the nearest tenth of a degree.
Answer:
60.9º
Step-by-step explanation:
tan = opp/adj
tanX = 45/25
X = arctan 45/25
use calculator
X = 60.945395900922855
Rounded
60.9º
solve for b (exact values) i got 2 sqrt 3 / 3 = b but i’m not sure if it’s right :(
Answer:
tan30°= opp÷adj = b÷1/2 =0.577=b÷0.5 then, b=0.2885
Can someone help
Me solve the rest of this please
Answer:
Step-by-step explanation:
Find the area of each figure
Answer:
92
Step-by-step explanation:
this figure can be "split" into 3 sub-figures.
one rectangle in the middle, one triangle to the right, and one triangle on top.
these areas we can calculate very easily. and then we simply sum up all 3 of them and we have the answer.
it is clear, the area of a rectangle is length×width.
and the area of triangle is baseline×height/2.
where in a right-angled triangle one of the sides next to the 90 degree angle is the baseline and the other is the height.
the rectangle
R = 10×6 = 60
the triangle to the right
T1 = (14-10)×6/2 = 12
the triangle on the top
T2 = 10×(10-6)/2 = 20
so, the total area is
60+12+20 = 92
The area of the given figure is 92.
This figure contained 3 sub-figures.
One rectangle in the middle, one triangle to the right, and one triangle on top.
The area of these areas we can calculate very easily. and then we ad all 3 of them and we have the answer.
What is the area of a rectangle?The area of a rectangle is,
[tex]A=length\times width.[/tex]
What is the area of triangle?The area of triangle is
[tex]A^*= \frac{1}{2} \times base\times height[/tex]
Where in a right-angled triangle one of the sides next to the 90 degree angle is the baseline and the other is the height.
The area of rectangle
[tex]R =l\times w \\R=10\times 6 \\R= 60[/tex]
The triangle to the right
[tex]T_1 = (14-10)\times 6/2 = 12[/tex]
The triangle on the top
[tex]T_2 = 10\times (10-6)/2 = 20[/tex]
Therefore, the total area is,
60+12+20 = 92
Therefore the area of the given figure is 92.
To learn more about the area visit:
https://brainly.com/question/3948796
The ratio of color papers to white paper is 3:8. If there are 48 white papers how many color papers are there
Answer: 18 color papers
Step-by-step explanation:
The ratio of color paper to white paper is 3:8 which means that for every 3 color papers there should be 8 white papers.
If there are 48 white papers therefore, you need to use direct proportion to solve for the color papers:
3 : 8
x 48
8x = 144
x = 144 / 8
x = 18 color papers
HELP ME I'LL MARK AS BRAINEST PLZ HELP ME!!! (=0)
Answer:
9/10 x 4/5 = 36/50 simplified = 18/25 is your area
Which of the following expressions is equivalent to the one shown below?
(-5• 4)^3
Arithmetic
Bring all numbers in the parentheses to the third power.
[tex]( { - 5}^{3} \times {4}^{3} )[/tex]
It is easier to not simplify the numbers.
[tex] { - 5}^{3} \times {4}^{3} = { - 20}^{3} [/tex]
Don't add the exponents, and multiply the numbers.
The expression (–5 × 4)³ is equivalent to the expression –8000.
What is an equivalent expression?The equivalent is the expressions that are in different forms but are equal to the same value.
The expression is given below.
⇒ (–5 × 4)³
Simplify the expression, we have
⇒ (–5 × 4)³
⇒ (–20)³
⇒ –20³
⇒ –8000
More about the equivalent link is given below.
https://brainly.com/question/889935
#SPJ5
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST
Answer:
8/23. Sana po makatulong
Evaluate the expression 33.15/n n=1.5
Answer:
22.1
Step-by-step explanation:
33.15/n
33.15/1.5
= 22.1
HELP ME OUT PLEASE....
The dot plot showed the number of flowers on a rosebush: 18, 18, 18, 18, 20, 20, 22, 23 The number 19 is used to summarize the data. What does this number measure?
Answer:
19 measures the median
Step-by-step explanation:
The dot plot is not shown, but the question can still be answered.
We have:
[tex]Samples: 18, 18, 18, 18, 20, 20, 22, 23[/tex]
[tex]n = 8[/tex]
Calculate the median position using:
[tex]Median = \frac{n + 1}{2}th[/tex]
[tex]Median = \frac{8 + 1}{2}th[/tex]
[tex]Median = \frac{9}{2}th[/tex]
[tex]Median = 4.5th[/tex]
4.5th means the median is the mean of the 4th and 5th item.
We have:
[tex]4th = 18[/tex]
[tex]5th = 20[/tex]
So:
[tex]Median = \frac{18 + 20}{2}[/tex]
[tex]Median = \frac{38}{2}[/tex]
[tex]Median = 19[/tex]
please help a girl out
Answer:
[tex]r=\frac{7±3\sqrt{5} }{2}[/tex]
Ignore the A before the ±. It wouldn't let me type it correctly.
Step-by-step explanation:
2r² + 7r - 1 = 3r²
2r² + 7r - 1 - 3r² = 0
- r² + 7r - 1 = 0
- (r² - 7r + 1) = 0
- (r² - 7r + 1) ÷ - 1 = 0 ÷ - 1
r² - 7r + 1 = 0
[tex]r=\frac{-b±\sqrt{b^{2}-4ac } }{2a}[/tex]
Ignore the A before the ±. It wouldn't let me type it correctly.
r² - 7r + 1 = 0
a = 1
b = - 7
c = 1
[tex]r=\frac{-(-7)±\sqrt{(-7)^{2}-4((1)(1)) } }{2(1)}[/tex]
[tex]r=\frac{-(-7)±\sqrt{49-4((1)(1)) } }{2(1)}[/tex]
[tex]r=\frac{-(-7)±\sqrt{49-4 } }{2(1)}[/tex]
[tex]r=\frac{-(-7)±\sqrt{45 } }{2(1)}[/tex]
[tex]r=\frac{-(-7)±\sqrt{(3)(3)(5) } }{2(1)}[/tex]
[tex]r=\frac{7±(\sqrt{3 } )(\sqrt{3})(\sqrt{5}) }{2(1)}[/tex]
[tex]r=\frac{7±3\sqrt{5} }{2}[/tex]
Two separate equations
[tex]r=\frac{7+3\sqrt{5} }{2}[/tex]
[tex]r=\frac{7-3\sqrt{5} }{2}[/tex]
You are examining your choices of banks to open a new checking account. Potential costs include monthly maintenance fees, statement copy fees, and ___________.
Answer:
overdraft fees is your answer
Step-by-step explanation:
rhombus wxyz with vertices w(1 0) x(4,-1) y(5,-4) and z(2,-3)
Answer:
W 2,3
X 5,3
Y 1,2
Z 8,4
Step-by-step explanation:
The coordinates of the Rhombus after the dilation is W' ( 3 , 0 ) , X' ( 12 , -3 ) , Y' ( 15 , -12 ) and Z' ( 6 , -9 )
What is Dilation?Resizing an item uses a transition called Dilation. Dilation is used to enlarge or contract the items. The result of this transformation is an image with the same shape as the original. However, there is a variation in the shape's size. Dilation transformations ensure that the shape will stay the same and that corresponding angles will be congruent
The result of dilation is that the shapes and boundaries of objects in the input image are expanded or thickened. It is often used in conjunction with other morphological operations such as erosion, opening, and closing to manipulate and enhance images.
Given data ,
Let the coordinates of the rhombus be represented as WXYZ
where W' ( 1 , 0 ) , X ( 4 , -1 ) , Y ( 5 , -4 ) and Z ( 2 , -3 )
Now , the dilation scale factor is k = 3 centered at origin
So , result of this transformation is an image with the same shape as the original
The coordinates of the dilated figure is W'X'Y'Z'
where W' ( 3 , 0 ) , X' ( 12 , -3 ) , Y' ( 15 , -12 ) and Z' ( 6 , -9 )
Hence , the dilation is solved
To learn more about dilation click :
https://brainly.com/question/13176891
#SPJ2
can you guys help please
What is the volume of the pyramid? Show all work.
Solve.
6n + 12 = -60 - 35
Answer:
6n + 12 = -60 - 35
-12 -12
6n = -107
Divide by 6 on both sides:
N = -17.8333333333 around -17
Step-by-step explanation:
We need to isolate the variable meaning keeping the variable by itself on the left side. In order to do that we must get rid of any constants or co-efficients.
Answer:
Hey mate......
Step-by-step explanation:
This is ur answer.....
6n + 12 = -60 -35= 6n + 12 = -95
= 6n = -95 - 12
= 6n = -107
= n = -107 / 6
= n = 17.83
Hope it helps!
Brainliest pls!
Follow me! :)
3. What is the value of x?
A.36
B.32
C.12
D.28
Oooooooioooooooooooo
Answer:
b
Step-by-step explanation:
How do I solve this?
It takes four hours to mow two
lawns. How many lawns can he mow
in 10 hours?
five lawns?
ten lawns?
six lawns?
Answer:
5
Step-by-step explanation:
The amount of lawns that he can mow in 10 hours is; A: five Lawns
What is the amount of work to be done?
We are told that it takes a time of 4 hours to mow 2 lawns. Thus, amount of lawn he can mow in 1 hour = 2/4 = 0.5 lawn per hour
Thus, amount of lawn he can mow in 10 hours = 0.5 * 10 = 5 lawns
In conclusion he will mow 5 lawns in 10 hours.
Read more about proportion of work at; https://brainly.com/question/1781657
Write an equation of the line in slope intercept
form given: m = -3/5 and b = -3
Step-by-step explanation:
The equation for the slope-intercept form is given as y=mx+b where m is the slope and b is the y-intercept at point (0,b)
Answer:
y = -3/5x - 3
Step-by-step explanation:
y = mx + b is the slope intercept form of writing the equation of a straight line.
Plug in the value given.
The equation should be: y = -3/5x -3
Hi!! how do I find the value of y??