Answer:
a) 6.09 %
b) 9.36 %
Step-by-step explanation:
a) Given
% of questions that are truthful = 87% = -.87
% of right questions that are falsely indicated as lies = 7%
Percentage of the answers that the polygraph wrongly indicate as lies = 0.87 * 0.07 = 0.0609 = 0.1 = 10%
b) % of answers that are lies = 13% = 0.13
% of answers that are correctly caught as lies = 72%
percentage of the answers that the polygraph will correctly indicate as lies
= 0.13 * 0.72 = 0.0936 = 0.1 = 10 %
Can anyone solve this?
If square C is 64 in^2, then its dimensions are 8 x 8.
If square D is 81 in^2, then its dimensions are 9 x 9.
Since D is bigger than C and I sits in that extra space, then the dimensions of I are 1 x 1.
Since H is smaller than C, specifically I smaller, than its dimensions are 7 x 7.
Then, H and C make up one side of B, so 7 + 8 = 15. The dimensions of B are 15 x 15.
Since E is bigger than D by I, then the dimensions of E are 10 x 10.
If we find the length of the right side (B + C + D), which is 15 + 8 + 9 = 32, then we know that F + E + D must also add up to 32. F + 10 + 9 = 32 || F = 13. The dimensions of F are 13 x 13.
Then, F is E + G, so 13 = 10 + G. G = 3. The dimensions of G are 3 x 3.
Lastly, since we know the side length of the whole square is 32, then A + F must equal 32. 32 = A + 13. A = 19. The dimensions of A are 19 x 19.
A = 19 x 19 = 361 in^2
B = 15 x 15 = 225 in^2
C = 8 x 8 = 64 in^2
D = 9 x 9 = 81 in^2
E = 10 x 10 = 100 in^2
F = 13 x 13 = 169 in^2
G = 3 x 3 = 9 in^2
H = 7 x 7 = 49 in^2
I = 1 x 1 = 1 in^2
Hope this helps!! :)
The area of a rectangle is represented by 12n2 - 19n - 21. If the width is 3n - 7, which expression represents the perimeter?
A. 7n - 4
B. 7n+4
C. 14n -8
D. 14n +8
Answer:
C 14n - 8
Step-by-step explanation:
rectangle area = length×width = 12n²-19n-21
width = 3n-7
what do we need to multiply with width to get the full area expression ?
think : what do we need to multiply with 3n to get 12n² (4n)?
and what to multiply with -7 to get -21 (3)?
=> length = 4n+3
perimeter is 2×length + 2×width
p = 2(3n-7) + 2(4n+3) = 6n-14+8n+6 = 14n-8
1.the ratio if the weight of an object on mars to its weight in earth is 9 to 25.If a person weighs 160pouns on earth,how much would the person weigh on mars?
Answer:
57.6 Pounds
Step-by-step explanation:
Weight on Earth = 160 pound
Weight on Mars = (9/25)*160 pound
= 57.6 pounds
Factorise 5x + 10=
ᴘʟᴀʏɪɴɢ: Who Asked (Feat: Nobody did ) ───────────⚪────── ◄◄⠀▐▐⠀►:/:⠀───○
Answer:
5(x+2)
Step-by-step explanation:
5x + 10=
Factor out 5
5(x+2)
Answer:
[tex]5(x + 2)[/tex]
Step-by-step explanation:
Get 5 out
[tex]5x + 10 \\ 5(x + 2)[/tex]
Questlon 18 of 25
Joanne and Betty have a combined age of 41 years. If Joanne is 17 years old,
how old is Betty?
Answer here
SUBMIT
Answer:
24
Step-by-step explanation:
betty age = 41 - 17
= 24
Marcus is rewriting a polynomial by combining like terms. Which terms does he still need to combine to finish rewriting the polynomial?
Help me plz I’m too slow for this
Answer:
160 units²
Step-by-step explanation:
Surface area of the square pyramid = a² + 2al
Where,
a = side length of the square = 8
l = slant height of the triangular face = 6
Plug in the values
Surface area of the square pyramid = 8² + 2*8*6
= 64 + 96
= 160 units²
You randomly draw a marble from a bag of marbles that contains 888 blue marbles, 555 green marbles, and 888 red marbles.
Answer:
whats the question?
Step-by-step explanation:
Solve for x 11^x/11^3=11^2 PPEASE I HAVE AN F
Find the volume of the rectangular pyramid below.
Answer:
315 yd cubed
Step-by-step explanation:
To find the volume of the pyramid, we first need to consult the equation below. Thebase is for the rectangular portion, then after multiplied by the height it is divided by 3 to get the pyramid.
[tex]\frac{1}{3} (B * H )[/tex]
To get the base, we multiply the length by the width.
21 * 9 = 189
189 * 5 = 945
945 divided by 3 = 315
Answer:
Let's find the base area:
21 x 9 = 189
Now let's multiply the base area by the height:
189 x 5 = 945
Now let's divide by 3( x 1/3 ):
945 divided by 3(x 1/3) = 315 yd^3 is your answer
Step-by-step explanation:
Formula area of a rectangular Pyramid(just like any other pyramid):
BH x 1/3
To find base we multiply length by width just using the basic formula of finding area of a rectangle.
Then we multiply our base area by our height.
One we've done that we now divide by 3(multiplying by 1/3)
Evaluate the following expression.
2^0
Answer:
1
Step-by-step explanation:
2^0
Any number raised to the zero power is 1
Check all of the correct names for the object pictured below.
Answer:
VU,UV, and probably VU just pick 3 answers cause there is 6 questions in all but i hope these answers help u have a nice day too.
Step-by-step explanation:
। Find the H.C. F. of :
x2+ 2xy+y and 3ax+3ay
Answer:
Factorizing 4x2 - 9y2, we get
(2x)2 - (3y)2, by using the identities of a2 - b2.
= (2x + 3y) (2x - 3y)
Step-by-step explanation:
f(x) = 3x + 4 is y =
The manager of a new supermarket wished to estimate the likely expenditure of his customers. A sample of till slips from a similar supermarket describing the weekly amount spent by 500 randomly selected customers was collected and analysed. This expenditure was found to be approximately normally distributed with a mean of $50 and a standard deviation of $15.
Find the probability that any shopper selected at random spends more than $80 per week?
Find the percentage of shoppers who are expected to spend between $30 and 80 per week?
Answer:
0.0228 = 2.28% probability that any shopper selected at random spends more than $80 per week.
88.54% of shoppers are expected to spend between $30 and 80 per week.
Step-by-step explanation:
Normal Probability Distribution
Problems of normal distributions can be solved using the z-score formula.
In a set with mean [tex]\mu[/tex] and standard deviation [tex]\sigma[/tex], the z-score of a measure X is given by:
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
The Z-score measures how many standard deviations the measure is from the mean. After finding the Z-score, we look at the z-score table and find the p-value associated with this z-score. This p-value is the probability that the value of the measure is smaller than X, that is, the percentile of X. Subtracting 1 by the p-value, we get the probability that the value of the measure is greater than X.
Normally distributed with a mean of $50 and a standard deviation of $15.
This means that [tex]\mu = 50, \sigma = 15[/tex]
Find the probability that any shopper selected at random spends more than $80 per week?
This is 1 subtracted by the p-value of Z when X = 80. So
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
[tex]Z = \frac{80 - 50}{15}[/tex]
[tex]Z = 2[/tex]
[tex]Z = 2[/tex] has a p-value of 0.9772
1 - 0.9772 = 0.0228
0.0228 = 2.28% probability that any shopper selected at random spends more than $80 per week.
Find the percentage of shoppers who are expected to spend between $30 and 80 per week?
The proportion is the p-value of Z when X = 80 subtracted by the p-value of Z when X = 30.
X = 80
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
[tex]Z = \frac{80 - 50}{15}[/tex]
[tex]Z = 2[/tex]
[tex]Z = 2[/tex] has a p-value of 0.9772
X = 30
[tex]Z = \frac{X - \mu}{\sigma}[/tex]
[tex]Z = \frac{30 - 50}{15}[/tex]
[tex]Z = -1.33[/tex]
[tex]Z = -1.33[/tex] has a p-value of 0.0918
0.9772 - 0.0918 = 0.8854
0.8854*100% = 88.54%
88.54% of shoppers are expected to spend between $30 and 80 per week.
Solve for x in the diagram below
Answer:
26.67
Step-by-step explanation:
Alexander is building a rectangular pen in his backyard for his dog. The pen will have a length of 13 feet and a width of 2x feet.
4x+26
Step-by-step explanation:
to buy fencing, you need to find the perimeter of the pen. The perimeter is found by adding all sides together.
So, 13+13+2x+2x=4x+26
Write the equation of the line that passes through the points (1, -7) and (-6, -9).
Put your answer in fully reduced point-slope form, unless it is a vertical or horizontal
line.?
Answer:
y = 2/7 x - 51/7
Step-by-step explanation:
Equation of the line
(y-y1)/(y2-y1) = (x-x1)/(x2-x1)
(y-(-7)/(-9-(-7) = (x-1)/(-6-1)
(y+7)/-2 = (x-1)/-7
(-y-7)/2 = (-x+1)/7
-y-7 = -2/7 x + 2/7
-y = -2/7x +2/7 + 7
y = 2/7 x - 2/7 - 7
y = 2/7 x + (-2-49)/7
y = 2/7 x - 51/7
MT is a diameter of OE. Calculate the measure of ZMEA.
A. 24°
B. 48°
C. 84°
D. 132
NEED THE ANSWER ASAP please
Answer:
C. 84°
Step-by-step explanation:
< AET = 2×48 = 96° , => < MEA = 180-96
= 84°
Pls help me I need the answer ASAP no rocky. What is the median of the data set
Answer:
go back in the lesson and relearn this is 6th grade work
This makes no sense, I don’t understand
Answer:
the range where we see the function is between x=0 and x=7
its B
A is impossible btw, no number is smaller or equal to 0 AND bigger or equal to 7
please brainliest
4 = -8Z - 7 + 8z
Giving the brainliest to whoever gets the right answer.
Answer:
No Solution
Step-by-step explanation:
if one side is 4, another side -8z and +8z cancels, left -7
4 ≠ -7
Answer:
statement is false
Step-by-step explanation:
See image below:)
if sofia has 40,000 dresses and she needs to put them in 1,000 boxes equally, how many dresses will fit in each box
Answer:
40 dresses will fit in each box
Step-by-step explanation:
40,000 ÷ 1,000 = 40
Hope this helps
Answer: 40 dresses will fit in each box.
[tex]\color{yellow}{}[/tex][tex]\color{yellow}{}[/tex][tex]\color{yellow}{}[/tex][tex]\color{yellow}{}[/tex]
135 pencils were to be packed into boxes. Each box could take 12 pencils. find the number of boxes fully packed
Answer:
11 boxes are packed fully
What am I supposed to do
Answer:
answer is b
Step-by-step explanation:
I'm smart bro
Answer:
b
Step-by-step explanation:
Consider the equation:
6x+55=x^2
1) Rewrite the equation by completing the square.
Your equation should look like (x+c)^2=d(x+c)
2
=dleft parenthesis, x, plus, c, right parenthesis, squared, equals, d or (x-c)^2=d(x−c)
2
=dleft parenthesis, x, minus, c, right parenthesis, squared, equals, d.
2) What are the solutions to the equation?
Step-by-step explanation:
1.
Subtract the coefficient from both sides, keep 55 on the same side.
[tex] {x}^{2} - 6x = 55[/tex]
Complete the square by dividing the coefficient by two and squaring it.
[tex] {x}^{2} - 6x + 9 = 55 + 9[/tex]
Use binomial to factor the left side.
[tex](x - 3) {}^{2} = 64[/tex]
2. Solve for x.
[tex](x - 3) = 8[/tex]
[tex]x = 11[/tex]
Remeber the square root of 64 is also -8 so
[tex]x - 3 = - 8[/tex]
[tex]x = - 5[/tex]
So the solutions are -5 and 11
Answer:
Answers
1) We can rewrite the equation as 64=(x−3)^2
2) The solutions to the equation are x=3±8
A quality control inspector has drawn a sample of 10 light bulbs from a recent production lot. Suppose 20% of the bulbs in the lot are defective. What is the probability that exactly 6 bulbs from the sample are defective? Round your answer to four decimal places.
Answer:
33.33 repeating percent.
Step-by-step explanation:
So using the 20 percent, we can guess there will be 2 bulbs that are defective in the sample. So 2/10. But we are guessing there will be 6;6/10. We alreadly know the proablity of that is low. To be exact 2/6 (as they are both over ten we can get rid of that) or 1/3, or 33.333 repeating percent.
Hope this helps!
When a particular type of thumbtack is dropped, it will land point up (A flat-top thumbtack resting on its flat top) or point down (A flat-top thumbtack resting on the edge of its flat top and the tip of its needle). This experiment was repeated times with the following results: point up: 48 times; point down: 52 times.
a. What is the experimental probability that a particular type of thumbtack will land point up?
b. What is the experimental probability that a particular type of thumbtack will land point down?
c. If the experiment was tried another 100 times would the same results occur? Why?
d. Is it expected that nearly the same results occur on a second trial? Why?
Answer:
0.48
0.52
No
Yes
Step-by-step explanation:
Result of experiment :
Point up = 48
Point down = 52
Total number of trials = 100
Recall :
Experimental probability = number of outcomes / number of trials
1.)
P(Landing point up) = 48 / 100 = 0.48
2.)
P(Landing point down) = 52 / 100 = 0.52
3.)
The same result will not occur has the outcomes of trials aren't fixed.
4.) Yes, nearly the same result could occur on the second trial, as the number of possible outcubes are just 2 and the number if trials is high.
a) 2(x+3)=x-4
Could anyone help?
Is this graph a function?